24 C

Ελλάδα – Σερβία 97-92 (παρ.): Την υπέταξε με συγκλονιστικό Ρογκαβόπουλο και την κρατάει σε αναμμένα κάρβουνα

Μια απίθανη Εθνική έριξε στο καναβάτσο τους Σέρβους με μαγική εμφάνιση από Ρογκαβόπουλο - Μωραΐτη και τους κρατά σε... αγωνία όσον αφορά στο κομμάτι της πρόκρισης στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Με έναν συγκλονιστικό Ρογκαβόπουλο, η Ελλάδα πανηγύρισε τεράστια νίκη με 97-92 (κ.α 80-80) κόντρα στη Σερβία στην παράταση και έβαλε στοπ στα όνειρα της να πανηγυρίσει από σήμερα την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.

Οι Σέρβοι πλέον θέλουν νίκη στο τελευταίο παιχνίδι κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία για να μην πέσουν θύματα μιας δυσάρεστης έκπληξης, εκτός αν το Βέλγιο ηττηθεί σήμερα.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι παίκτες των δύο ομάδων χάρισαν μια συγκινητική στιγμή, καθώς μπήκαν στο παρκέ με μπλουζάκι στη μνήμη του αδικοχαμένου Σέρβου αθλητή της ΑΕΚ, Στέφαν Γέλοβατς.

Ξεχωριστό ήταν το σημερινό παιχνίδι για τον Τζορτζ Πάπας, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Εθνικής Ελλάδας, έχοντας μάλιστα στη φανέλα του το πατρικό του όνομα, Παπαθανασίου.

Το κλειστό των Άνω Λιοσίων γέμισε από κόσμο παρά το γεγονός πως δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για την εθνική μας ομάδα και έδωσε μεγάλη στήριξη στους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Από την άλλοι οι Σέρβοι έψαχναν τη νίκη που θα σφράγιζε την πρόκριση τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.

Το βαθμολογικό κίνητρο βγήκε και στο παρκέ ειδικά στις πρώτες δύο περιόδους, όπου η Σερβία κυριάρχησε απέναντι στην Ελλάδα και με τους Γιόβιτς και Μιλουτίνοφ να είναι οι πρωταγωνιστές, είχαν σταθερό προβάδισμα στο σκορ.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν πάρει ήδη μια απόσταση 7 πόντων (8-15), την οποία διεύρυναν στη δεύτερη εκμεταλλευόμενοι το κακό τελευταίο δίλεπτο της εθνικής μας. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 30-39 και τους Σέρβους σε απόσταση ασφαλείας.

Στην τρίτη περίοδο η Σερβία μπήκε με την ίδια ψυχολογία και θέληση, ανεβάζοντας την απόσταση σε διψήφιο επίπεδο στα μέσα του δεκαλέπτου, παρά το γεγονός πως ο Γιόβιτς δεν ήταν πια στο παρκέ λόγω τραυματισμού.

Κάπου εκεί άρχισε να γυρνάει ο διακόπτης για την Ελλάδα, η οποία ανέβασε την απόσταση της και πάλευε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10. Αυτό έγινε στην τελευταία φάση της περιόδου, όπου ο Μωραΐτης έβαλε το καλάθι της χρονιάς πετώντας την μπάλα από τη μία μπασκέτα στην άλλη για το 55-62.

Το εντυπωσιακό αυτό καλάθι έφερε εντελώς τούμπα τα πράγματα. Με τον κόσμο να σπρώχνει από τις κερκίδες, οι παίκτες της εθνικής μπήκαν παθιασμένοι στο παρκέ και εξαφάνισαν τη διαφορά. Στο 36′ ήταν η στιγμή που η Ελλάδα πέρασε για πρώτη φορά ξανά μπροστά μετά από τα πρώτα του αγώνα, κάνοντας το 69-68, με τον Ρογκαβόπουλο να κάνει πράγματα και θαύματα.

Κάπου εκεί οι Σέρβοι που καιγόταν για τη νίκη, συνήλθαν και τα τελευταία λεπτά ήταν ένα πραγματικό θρίλερ, με εναλλαγές του σκορ και των συναισθημάτων.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτά της αναμέτρησης με απόλυτη ισορροπία (78-78), Μιλουτίνοφ και Μωραΐτης σκόραραν εκατέρωθεν για το 80-80 και η τελευταία επίθεση ανήκε στους Σέρβους, στην οποία ο Γιάραμαζ αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν στο σκοράρισμα, με το σκορ να γίνεται 83-81 με σουτ τριών πόντων του Ρογκαβόπουλου μετά από 2,5 λεπτά παιχνιδιού στον έξτρα χρόνο. Είχε προηγηθεί μόνο μια εύστοχη βολή από τον Μιλουτίνοφ.

Ο Ρογκαβόπουλος το πήρε πατριωτικά από εκεί και πέρα και πέτυχε ακόμη δύο συνεχόμενα τρίποντα για να κάνει το 89-85 ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης.

Στις τελευταίες δραματικές στιγμές, η Σερβία μείωσε με 10 δευτερόλεπτα να απομένουν σε 93-92.

Όμως αυτό το σουτ πήγε στα σκουπίδια για τους Σέρβους, αφού μετά την επαναφορά έγινε αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Μωραΐτης. Αυτός ευστόχησε στις βολές για το 95-92 και το ματς δεν γινόταν να χαθεί από εκεί και πέρα με 6,7 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Στα λίγα δευτερόλεπτα που απέμεναν δεν έγινε κάτι το συνταρακτικό και η Ελλάδα πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 97-92.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Καστίγιο, Μάρκες

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80 (κ.α.), 97-92

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Φλιώνης 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μωραΐτης 23 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 9 (1), Ρογκαβόπουλος 28 (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 4, Χουγκάζ 8 (5 ριμπάουντ), Γόντικας 6, Κουζέλογλου 1, Πάπας, Τολιόπουλος 3 (1), Τσαλμπούρης 2

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Ντάνγκουμπιτς 6 (1/5 σουτ, 4/4 βολές), Νταβίντοβατς 11 (2), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 7 (1), Γιάραμαζ 7 (1), Ραντάνοβ 7, Γέρεμιτς 9 (3), Γιόβιτς 5 (8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 24 (9/12 δίποντα, 6/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Ρίστιτς 10 (5/5 δίποντα), Σίμανιτς, Ουσκόκοβιτς

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/35 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 22/24 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη, 26 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Σερβίας: 23/37 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 19/29 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 12 επιθετικά), 25 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη, 23 φάουλ