22.4 C

Ολυμπιακός – USK Πράγας 54-85: Κατάρρευση στο δεύτερο μέρος και βαριά ήττα

Βαριά ήττα με 54-85 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την USK Πράγας για τη 13η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι Ερυθρόλευκες πλήρωσαν το κακό δεύτερο μέρος, καθώς στις πρώτες δύο περιόδους, και ειδικά στη δεύτερη, ήταν άκρως ανταγωνιστικές.

Η τσέχικη ομάδα που βρίσκεται στη 2η θέση του ομίλου με ρεκόρ 9-4 μετά τη σημερινή νίκη, πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο και εκτόξευσε την απόσταση που υπήρχε μέχρι εκείνη την ώρα.

Ο Ολυμπιακός που είχε σε εξαιρετική ημέρα τις Γκούσταφσον και Σταματοπούλου, μπορεί να κρατήσει από το παιχνίδι μόνο τη δεύτερη περίοδο που ήταν άκρως ανταγωνιστικός και δεν άφησε τη διαφορά των 10 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο να ξεφύγει, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει 27-37.

Στο δεύτερο μέρος όμως δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό, η διαφορά ξέφυγε στο τρίτο δεκάλεπτο και μοιραία ήρθε η ήττα με 54-85.

Δεκάλεπτα: 16-26, 27-37, 44-66, 54-85

Ολυμπιακός (Νίκλας): Αγιούσο 3(1), Σουκ 7(1), Σταμολάμπρου 14(2), Σύρρα 2, Βαμβακά, Αυτζή, Δίελα, Γκούσταφσον 14(1), Νικολοπούλου 6, Σκόριτς 3, Σπυριδοπούλου, Σταμάτη 5.