22.6 C

Τουλούζ – Μαρσέιγ 2-3: Διατηρήθηκε στο κυνήγι της Παρί

Σταθερά στο -5 και στο κυνήγι της Παρί Σεν Ζερμέν βρίσκεται η Μαρσέιγ που έκανε το καθήκον της επικρατώντας έστω και δύσκολα με 2-3 εκτός έδρας της Τουλούζ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντάλινγκα, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα ξέσπασμα ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα με τα τέρματα των Εμπεμπά και Ουντέρ στο 52′ και στο 59′ αντίστοιχα.

Το διπλό σφραγίστηκε στο 78΄ με τον Ταβάρες να σημειώνει το τρίτο τέρμα της Μαρσέιγ και να καθαρίζει τον αγώνα παρότι ένα λεπτό αργότερα βρήκε δίχτυα ο Ουνάιου για το 2-3.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 24ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 18/2

Οσέρ-Λιόν 2-1 (50΄πεν. Περέν, 53΄ Τζουμπάλ / 36΄ Ντεμπελέ)

Νις-Ρεμς 0-0

Στρασμπούρ-Ανζέ 2-1 (14΄, 42΄ Ντιαλό / 73΄ πεν. Μπενταλέμπ)

Κυριακή 19/2

Παρί Σεν Ζερμέν – Λιλ 4-3 (11′, 87′ Εμπαπέ, 17′ Νεϊμάρ, 90+4′ Μέσι / 24′ Ντιακιτέ, 54′ πεν. Ντέβιντ, 69′ Μπαμπά)

Μπρεστ-Μονακό 1-2 (86′ Ντουαρόν / 39′ Γκολοβίν, 73′ Μποαντού)

Ρεν – Κλερμόν 2-0 (37′, 65′ Καλιμουεντό)

Λοριάν – Αζαξιό 3-0 (6′ πεν. Ντιενγκ, 43′ Φεβρ, 58′ Πονσό)

Τρουά – Μονπελιέ 0-1 (90′ Καζρί)

Λανς – Ναντ 2-1 (35′ Μασάδο, 37′ Τόμασον, 75′ αυτ. Τραορέ / 41′ Μολέ)

Τουλούζ – Μαρσέιγ 2-3 (3΄ Ντάλινγκα, 87΄ Ονάιου / 52΄ Εμπεμπά, 59′ Ουντέρ, 78′ Ταβάρες)