19.2 C

Ατλέτικο – Μπιλμπάο 1-0: Ο Γκριεζμάν έδωσε τη λύση κόντρα στην αγαπημένη του αντίπαλο

Η υπόθεση της 4ης θέσης μοιάζει να ξεκαθαρίζει στην Ισπανία μετά τη νίκη της Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0 απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο στο Γουάντα Μετροπολιτάνο.

Ο Αντουάν Γκριεζμάν σκόραρε στο 73ο λεπτό το 11ο γκολ του απέναντι στους Βάσκους σε σύνολο 27 αναμετρήσεων και απέδειξε γιατί η συγκεκριμένη ομάδα είναι η αγαπημένη του αντίπαλος.

Μια ωραία προσωπική ενέργεια και εκτέλεση του Γάλλου ήταν αρκετή για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε η οποία είχε ανάγκη τον καλό Όμπλακ στο πρώτο μέρος για να σταματήσει τους παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε σε μια αναμέτρηση που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν μονόλογος για τους Ροχιμπλάνκος.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 22ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τζιρόνα – Αλμερία 6-2 (8′ Καστεγιάνος, 34′ Τσιγκάνκοφ, 36′ Ρικέλμε, 43′ Ερνάντεθ, 77′ Μαρτίν, 79′ Στουάνι / 66′ Ραμαζάνι, 81′ Τουρέ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Θέλτα 1-1 (5′ Ογιαρθάμπαλ / 90+3′ αυτ. Λε Νορμάν)

Μπέτις – Βαγιαδολίδ 2-1 (2′ Χουάνμι, 45+4′ πεν. Κανάλες / 30′ Λάριν)

Μαγιόρκα – Βιγιαρεάλ 4-2 (20′ Καντεβέρε, 45′, 56′ Ροντρίγκεθ, 63′ Μουρίκι / 43′ Μοράλες, 50′ Τσουκουέζε)

Οσασούνα – Ρεάλ 0-2 (78′ Βαλβέρδε, 90+2′ Ασένσιο)