14.9 C

Άιντραχτ – Βέρντερ 2-0: Σε τροχιά… αστεριών με τον Κολό Μουανί να γράφει ιστορία

Στις νίκες επέστρεψε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης που επικράτησε με 2-0 της Βέρντερ Βρέμης και πλησίασε και αυτή στην κορυφή μετά την ήττα σοκ της Μπάγερν από την Γκλάντμπαχ.

Μετά την ήττα από την Κολωνία την προηγούμενη αγωνιστική, οι Αετοί παρουσιάστηκαν σοβαροί και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μειώνοντας στους 5 από την κορυφή, ενώ βρίσκονται μόλις στο -2 από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Φριντλ μόλις στο 8ο λεπτό και από εκεί και πέρα ήλεγξαν άψογα τον ρυθμό του αγώνα. Τη νίκη σφράγισε ο Κόλο Μουανί στο 52′, που έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης της Άιντραχτ μετά τη σεζόν 2004/2005 που έχει μέσα σε μία σεζόν διψήφιο αριθμό ασίστ και τερμάτων.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, αφού το γκολ της Βέρντερ στις καθυστερήσεις του αγώνα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 17/2

Άουγκσμπουργκ – Χόφενχαϊμ 1-0 (88′ Γένσεν)

Σάββατο 18/2

Γκλάντμπαχ – Μπάγερν 3-2 (13′ Στιντλ, 55′ Χόφμαν, 84′ Τουράμ / 35′ Τσούπο Μότινγκ, 90+3′ Τελ)

Βόλφσμπουργκ – Λειψία 0-3 (14′ Φόρσμπεργκ, 85′ Λάιμερ, 90+2′ Ζόμποζλαϊ)

Μπόχουμ – Φράιμπουργκ 0-2 (39′ Γκρέγκοριτς, 51′ Χέλερ)

Στουτγκάρδη – Κολωνία 3-0 (9′ Ντίας, 59′ Σόσα, 74′ Κουλιμπαλί)

Άινταρχτ Φρανκφούρτης – Βέρντερ Βρέμης 2-0 (8′ Φριντλ αυτ. 52′ Κόλο Μουανί)