19.7 C

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-65: Τον κατάπιε σε 5′, 11-0 και το θρυλικό γλέντι συνεχίζεται! (vid)

11η σερί νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό κι ολοταχώς για το 11ο Κύπελλο κόντρα στο Περιστέρι ο Θρύλος: Με μαγική τριάδα Παπανικολάου - Βεζένκοφ - Κάνααν, οι Ερυθρόλευκοι καθάρισαν μέσα σε 5' στην τρίτη περίοδο τους Πράσινους και θα υπερασπιστούν τον τίτλο τους στη διοργάνωση

Η 11η σερί νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στον Παναθηναϊκό (σε όλες τις διοργανώσεις) φέρνει τους Ερυθρόλευκους μια ανάσα από το 11ο Κύπελλο Ελλάδας και δεύτερο σερί! Με μια μαγική τρίτη περίοδο (μέσα σε 5′ για την ακρίβεια με επιμέρους 20-1) και καταπληκτικούς Βεζένκοφ, Κάνααν και Παπανικολάου, η ομαδάρα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέθλιψε ξανά τους Πράσινους (81-65) και προκρίθηκε στον τελικό στα «Δύο Αοράκια» όπου θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στο Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη που υπέταξε την ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό.

Η υποτονικότητα και η νευρικότητα (5/17 τρίποντα) του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος έδωσαν τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να πάει το παιχνίδι στον ρυθμό που θέλει. Ωστόσο, από την τρίτη περίοδο τα πάντα άλλαξαν και οι Ερυθρόλευκοι έκαναν αυτό που ξέρουν να κάνουν καλύτερα από κάθε ομάδα στην άμυνα για να βρουν στη συνέχεια και ψυχολογία με ελεύθερα σουτ που μπήκαν για να σφραγιστεί ένας ακόμα θρίαμβος επί του αιωνίου αντιπάλου.

Κορυφαίος με 15 πόντους (5/5 τρίποντα) ο Κώστας Παπανικολάου, πρώτος σκόρερ ο φανταστικός Σάσα Βεζένκοφ με 22 πόντους (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 32′ ενώ ο Κάνααν έβαλε 14 πόντους πριν αποχωρήσει τραυματίας στην τρίτη περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Λι με 17 και δεύτερο τον Παπαγιάννη με 13, ενώ συνολικά πραγματοποίησε ένα κάκιστο δεύτερο ημίχρονο με θλιβερή εικόνα στην τρίτη περίοδο.

Χαμηλός ρυθμός και αρκετά υποτονικό το ξεκίνημα στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό να επιχειρήσει να κλείσει το καλάθι του και να αφήσει ελεύθερα σουτ από μακριά στον Ολυμπιακό. Δίκοπο… μαχαίρι αφού ο Βεζένκοφ ακόμα και πάνω σε άμυνα έφτασε τους 12 πόντους (με δύο τρίποντα σε αυτό το διάστημα) με τους Πράσινους να διατηρούνται κοντά στους Ερυθρόλευκους (22-19), οι οποίοι πάντως στερήθηκαν την ευκαιρία να εκτελέσουν βολές στο φάουλ του Αγραβάνη πάνω στον Γουόκαπ σε προσπάθεια του Αμερικανού πίσω από το κέντρο για τρεις πριν λήξει το χρονόμετρο.

Με second unit στη δεύτερη περίοδο οι Ερυθρόλευκοι και τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός υπέπιπτε σε λάθη και ήταν άστοχος από την περιφέρεια. Ένα αντιαθλητικό φάουλ (τάκλιν) του Μποχωρίδη στον ΜακΚίσικ δεν δόθηκε καν, οι Πράσινοι βρέθηκαν στο +4 με τον πολύ αρνητικό Μπέικον (29-33). Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με το τρίποντο του Λαρεντζάκη (35-33) αλλά οι Πράσινοι με επιμέρους 0-7 στα τελευταία 2′ προσπέρασαν και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια (35-40).

Οι Ερυθρόλευκοι χρειάζονταν ρυθμό στην επίθεση μέσω… άμυνας και παράλληλα περιφερειακά σουτ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε συγκλονιστική τρίτη περίοδο με επιμέρους 29-10 παίζοντας απίθανο μπάσκετ και δεχόμενοι μόλις ένα σουτ (τρίποντο του Πονίτκα)! Όλοι οι υπόλοιποι πόντοι του Παναθηναϊκού ήρθαν από βολές εκ των οποίων οι δύο ήρθαν από τον Αγραβάνη που προκάλεσε ένταση με τον Παπανικολάου!

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν συγκλονιστικός στην τρίτη περίοδο και μαζί με τον Κάνααν έβαλαν 5/6 τρίποντα για να τρέξουν το 17-0 σερί του Ολυμπιακού! Μια τρομερή τρίτη περίοδος η οποία όμως είχε και δύο αρνητικά: το τέταρτο φάουλ του αρχηγού του Ολυμπιακού καθώς και τον τραυματισμό του Κάνααν που αισθάνθηκε ενοχλήσεις και αποσύρθηκε για το υπόλοιπο του αγώνα. Το +14 (64-50) με μια… γκαζιά είχε φέρει τις βάσεις για την πρόκριση του Ολυμπιακού.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ξεπέρασε τους 20 πόντους με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και με τον Λαρεντζάκη στο παρκέ ο Ολυμπιακός συνέχισε να «στραγγαλίζει» τους Πράσινους με την άμυνά του. Ο Μπλακ έκανε επίσης αρκετή δουλειά στην επίθεση στοχεύοντας στον Παπαγιάννη, με τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς να προσπαθούν να μειώσουν κυρίως με… βολές! Το νερό όμως είχε μπει στο αυλάκι κι απλώς τα τελευταία λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα για να πανηγυριστεί στο τέλος η ερυθρόλευκη πρόκριση με απόλυτη ανωτερότητα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς – Πουρσανίδης – Θεωνάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 10/20 δίποντα, 14/37 τρίποντα, 19/25 βολές, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/34 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 13/20 βολές, 28 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 14 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πάπας, Φαλ 4 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 7 (1), Βεζένκοβ 22 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 15 (5/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 4 (5 ριμπάουντ), Λι 17 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 2, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 5 (1/12 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Πονίτκα 6 (1), Γκουντάιτις 1 (0/3 δίποντα, 1/2 βολές).