14.9 C

Bundesliga: Σόκαρε ξανά την Μπάγερν η Γκλάντμπαχ, μείωσαν από την κορυφή Φράιμπουργκ και Λειψία

Λίγες ημέρες μετά τον θρίαμβο στο Παρίσι για το Champions League, η Μπάγερν γνώρισε ανέλπιστη ήττα από την Γκλάντμπαχ με 3-2 και κινδυνεύει να πέσει από την κορυφή με το πέρας της αγωνιστικής.

Το παιχνίδι στράβωσε από νωρίς για τους Βαυαρούς, αφού στο 8ο λεπτό ο Ουπαμεκανό δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 13′, ο Στιντλ έκανε το 1-0 και έδειξε πως η Βεστφαλοί δεν θα αφήσουν ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία.

Η Μπάγερν Μονάχου έβγαλε σφυγμό και ισοφάρισε στο 35′ με τον Τσούπο Μότινγκ, αλλά στο δεύτερο μέρος ήρθε η κατάρρευση. Ο Χόφμαν έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 55′ και από εκείνο το σημείο και μετά δεν υπήρξε καμία αντίδραση από τους πρωταθλητές. Μάλιστα, ο Τουράμ έκανε το 3-1 στο 84′ βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα στη νίκη της Γκλάντμπαχ. Το μόνο που κατάφεραν οι Βαυαροί ήταν να μειώσουν με τον Τελ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Λειψία χτύπησε στην αρχή και στο τέλος του ματς και πέρασε με 0-3 από την έδρα της Βόλφσμπουργκ χάρη σε τέρματα των Φόσμπεργκ, Λάιμερ και Σομποσλάι, για να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή.

Τη διαφορά από την κορυφή μείωσε και η Φράιμπουργκ, η οποία πέρασε εύκολα με 0-2 από την έδρα της Μπόχουμ των Σταφυλίδη και Λαμπρόπουλου.

Η Στουτγκάρδη του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Κολωνία, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-0, η οποία την έβγαλε από την επικίνδυνη ζώνη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 17/2

Άουγκσμπουργκ – Χόφενχαϊμ 1-0 (88′ Γένσεν)

Σάββατο 18/2

Γκλάντμπαχ – Μπάγερν 3-2 (13′ Στιντλ, 55′ Χόφμαν, 84′ Τουράμ / 35′ Τσούπο Μότινγκ, 90+3′ Τελ)

Βόλφσμπουργκ – Λειψία 0-3 (14′ Φόρσμπεργκ, 85′ Λάιμερ, 90+2′ Ζόμποζλαϊ)

Μπόχουμ – Φράιμπουργκ 0-2 (39′ Γκρέγκοριτς, 51′ Χέλερ)

Στουτγκάρδη – Κολωνία 3-0 (9′ Ντίας, 59′ Σόσα, 74′ Κουλιμπαλί)

Άινταρχτ Φρανκφούρτης – Βέρντερ Βρέμης (19:30)