18.8 C

Μάντσεστερ Σίτι – Άστον Βίλα 3-1: Ξετύλιξε το δώρο της Άρσεναλ με ιστορικό Μαχρέζ

Ένα εύκολο απόγευμα είχε η Μάντσεστερ Σίτι που καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο τη δουλειά και επικράτησε με 3-1 της Άστον Βίλα.

Οι Πολίτες ξετύλιξαν το δώρο της Άρσεναλ και χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο στην Άστον Βίλα πήραν τους βαθμούς της νίκης και μείωσαν τη διαφορά από την κορυφή στους τρεις, πριν το μεταξύ τους ντέρμπι.

Η Σίτι έδειξε νωρίς τις διαθέσεις της και άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ρόδρι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε άριστα την όμορφη εκτέλεση κόρνερ του Μαχρέζ. Ο μεσοεπιθετικός των Πολιτών με αυτή του την ασίστ έφτασε τις 55 και έπιασε στην πρώτη θέση των Αφρικανών παικτών με τις περισσότερες ασίστ στην Premier League τον Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα στο 16′ με τον Γκουντογκάν, όμως το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Χάαλαντ πάνω στον Μαρτίνες.

Όμως αυτό που του στερήθηκε στο 16′, το πανηγύρισε στο 39′ ο Γερμανός. Ο Χάαλαντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα της Άστον Βίλα, βρέθηκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά και γύρισε στον Γκουντογκάν που δεν είχε πρόβλημα να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Πολίτες επιφύλασσαν και γλυκό για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος, με τον Μαχρέζ να αξιοποιεί στο 45+1 το πέναλτι που κέρδισε ο Γκρίλις για το 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός πως συνέχισαν δυναμικά δεν μπόρεσαν να βρουν άλλο τέρμα. Γκολ όμως βρήκε η Άστον Βίλα, με τον Γουότκινς να νικάει τον Έντερσον και να μειώνει σε 3-1 στο 61′, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα καθώς παρά την τρομερή έμπνευση του Κουτίνιο στο 81′ δεν άλλαξε κάτι και το σκορ έμεινε το ίδιο μέχρι το τέλος.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 11/2

Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 1-1 (28′ Έμερσον / 16′ Φέλιξ)

Άρσεναλ – Μπρέντφορντ 1-1 (66′ Τροσάρ / 72′ Τόνεϊ)

Κρίσταλ Πάλας – Μπράιτον 1-1 (70′ Τόμκινς / 63′ Μαρτς)

Λέστερ – Τότεναμ 4-1 (23′ Μεντί, 25′ Μάντισον, 45+4′ Ιχεανάτσο, 81′ Μπαρνς / 14′ Μπεντανκούρ)

Σαουθάμπτον – Γουλβς 1-2 (24′ Αλκαράς / 73′ αυτ. Μπεντνάρεκ, 88′ Ζοάο Γκόμες)

Φούλαμ – Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 (17′ Γουίλιαν, 88′ Σόλομον)

Μπόρνμουθ – Νιούκαστλ 1-1 (30′ Σενέσι / 45+2′ Αλμιρόν)

Κυριακή 12/2

Λιντς – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (80′ Ράσφορντ, 85′ Γκαρνάτσο)

Μάντσεστερ Σίτι – Άστον Βίλα 3-1 (4′ Ρόδρι, 39′ Γκουντογκάν, 45+1′ πεν. Μαχρέζ / 61′ Γουότκινς)