22.5 C

Σάκκαρη – Ντίας 2-0: Ξεκίνημα με το δεξί στο τουρνουά του Λιντς

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Μαρία Σάκκαρη στο WTA τουρνουά του Λιντς που φιλοξενετείται στην Αυστρία.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε με 2-0 σετ της Ισπανίδας Παρίθα Ντίας κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στο τουρνουά, που στόχος της είναι να φτάσει μακριά.

Η «Σακ» ξεκίνησε το παιχνίδι με φόρα «καθαρίζοντας» το πρώτο σετ με 6-1 μέσα σε μόλις 27 λεπτά, ενώ στο δεύτερο η αντίπαλός της αντέδρασε, κέρδισε ένα μπρέικ πόιντ και οδήγησε το ματς στο τάι-μπρέικ, όπου η Ελληνίδα είχε καθαρό μυαλό και έβγαλε σωστές άμυνες για να φτάσει με ιδρώτα στο 7-6, στις λεπτομέρειες.

Στις «16» καλύτερες του τουρνουά, θα αντιμετωπίσει τη Ρωσίδα και Νο84 τενίστρια του κόσμου, Βαρβάρα Γκρατσέβα, που με τη σειρά της, κέρδισε τη συμπατριώτισσά της, Άνα Μπλίνκοβα, με 7-5, 7-5.

ΤΑ ΣΕΤ 2-0: 6-1, 7-6.