17.6 C

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 3-0: Οι υπερηχητικοί Καταλανοί εκτοξεύτηκαν στο +8 από τη Ρεάλ

Η ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης από τη Μαγιόρκα ήταν το καλύτερο… τονωτικό για την Μπαρτσελόνα πριν από την αναμέτρηση με τη Σεβίλλη. Οι Μπλαουγκράνα δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο καθάρισαν με 3-0 τους Ανδαλουσιάνους για να αυξήσουν τη διαφορά από τη δεύτερη Ρεάλ στους 8 βαθμούς.

Ο τραυματισμός του Μπουσκέτς λίγα λεπτά μετά τη σέντρα έφερε ένα άγχος και μια αλλαγή πλάνων στους γηπεδούχους οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν κατασκηνώνοντας στην περιοχή του Μπουνού.

Ο Μαροκινός είδε την εστία του να παραβιάζεται στο 58′ από τον Άλμπα και ακολούθως Γκάβι και Ραφίνια έβαλαν άλλα δύο γκολ για να διαμορφώσουν το τελικό 3-0 και να κάνουν τους Καταλανούς απόλυτο φαβορί για τον τίτλο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 3/2

Μπιλμπάο – Κάντιθ 4-1 (10’, 35’, 75’ Σανθέτ, 44’ Άλβαρεθ / 25’ Εσκαλάντε)

Σάββατο 4/2

Εσπανιόλ – Οσασούνα 1-1 (59′ Μπρέιθγουεϊτ / 45′ Μπούντιμιρ)

Έλτσε – Βιγιαρεάλ 3-1 (3′, 45+3′ πεν., 52′ πεν., Μίγια / 22′ Μορένο)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Χετάφε 1-1 (60′ Κορέα / 83′ πεν. Ουνάλ)

Μπέτις – Θέλτα 3-4 (9′ Χουάνμι, 23′ Κανάλες, 84′ πεν. Φεκίρ / 6′ Λάρσεν, 42′, 56′ Βέιγκα, 69′ Αϊντού)