21.4 C

Βόλφσμπουργκ – Μπάγερν 2-4: Καθάρισε σε 19′ με φοβερό Κομάν και ξαναπάτησε κορυφή

Η Μπάγερν χρειάστηκε μόλις 19 λεπτά για να καθαρίσει το παιχνίδι απέναντι στη Βόλφσμπουργκ, της οποίας επικράτησε με 2-4.

Οι Βαυαροί καθάρισαν εύκολα τη δουλειά και ανέβηκαν και πάλι στην κορυφή, όπου είχε βρεθεί προσωρινά η Ουνιόν Βερολίνου.

Ο Κομάν άνοιξε το σκορ με έναν περίεργο τρόπο στο 9ο λεπτό, αφού σέντραρε από τα δεξιά, η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε απευθείας στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Κομάν με ένα απευθείας σουτ στον αέρα πέτυχε ένα εντυπωσιακό τέρμα για το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το 0-2, ενώ στο 19′ ο Μίλερ ολοκλήρωσε ουσιαστικά τη δουλειά για το 0-3.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν στο 44′, όταν ο Καμίνσκι βρέθηκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-3.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, αλλά παρόλα αυτά η αναμέτρηση είχε ακόμη ακόμη δύο τέρματα, αλλά και μία αποβολή αφού ο Κίμιχ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 54′ και άφησε την Μπάγερν με δέκα παίκτες.

Ο Μουζιάλα με ένα απίστευτο προσωπικό σόου πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε για το 1-4 στο 73′.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να βρουν και αυτοί ακόμη ένα τέρμα με τον Σβάνμπεργκ στο 80′ για το τελικό 2-4.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 19ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 3/2

Άουγκσμπουργκ – Λεβερκούζεν 1-0 (55′ Μπερίσα)

Σάββατο 4/2

Ντόρτμουντ – Φράιμπουργκ 5-1 (26′ Σλότερμπεκ, 48′ Αντεγέμι, 51′ Αλέ, 69′ Μπραντ, 82′ Ρέινα / 45′ Χέλερ)

Ουνιόν Βερολίνου – Μάιντς 2-1 (32′ Μπέχρενς, 84′ Σιεμπάτσο / 79′ πεν. Ίνγκβαρτσεν)

Κολωνία – Λειψία 0-0

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χέρτα Βερολίνου 2-0 (21′, 28′ Κολό Μουανί)

Μπόχουμ – Χόφενχαϊμ 5-2 (22′ Χόφμαν, 30′ Φόρστερ, 40′ Ασάνο, 69′ Μάσοβιτς, 83′ Μπροσίνσκι / 49′ Μπαουμγκάρντνερ, 77′ Νταμπούρ)

Γκλάντμπαχ – Σάλκε 0-0

Κυριακή 5/2

Στουτγκάρδη – Βέρντερ Βρέμης 0-2 (59′ Στέιτζ, 77′ Ντουκς)

Βόλφσμπουργκ – Μπάγερν 2-4 (44′ Καμίνσκι, 80′ Σβάνμπεργκ / 9′, 14′ Κομάν, 19′ Μίλερ, 73′ Μουσιάλα)