21 C

Σασουόλο – Αταλάντα 1-0: Ήττα-μαχαιριά στη μάχη για έξοδο στο Champions League

Μία σημαντική νίκη που την απομάκρυνε ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας πανηγύρισε η Σασουόλο, η οποία επικράτησε με 1-0 της Αταλάντα.

Η Αταλάντα βρέθηκε μακριά από τον καλό της εαυτό και σε συνδυασμό με το γεγονός πως αγωνίστηκε για μεγάλο διάστημα με παίκτη λιγότερο, δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα που την έριξε στην 6η θέση και την κάνει να χάνει έδαφος στη μάχη για την έξοδο στο Champions League.

Η φάση που έκρινε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι έγινε στο 30ο λεπτό, όταν μετά και από εξέταση του VAR, ο Μάλε δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την Αταλάντα με δέκα παίκτες.

Το δώρο αυτό δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο η Σασουόλο, που στο 55′ άνοιξε το σκορ με τον Λοριεντέ και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος για να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Αταλάντα έμεινε με 9 παίκτες, με τον Λουίς Μουριέλ να δέχεται επίσης απευθείας κόκκινη κάρτα.