24.6 C

Άρης – ΑΕΚ 74-64: Σκόνη και θρύψαλα με ασύλληπτο Γκούντγουιν

Ο Άρης πάτησε την ΑΕΚ σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο επικρατώντας με 74-64 και επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τελευταίο διάστημα.

Ο Άρης ήταν επιβλητικός από την αρχή του αγώνα και δεν άφησε σε κανένα σημείο του περιθώρια αντίδρασης στην Ένωση, που δεν προηγήθηκε ούτε μια φορά στο παιχνίδι. Οι Θεσσαλονικείς έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, έφτασαν στη νίκη σε ένα πανηγυρικό κλίμα. Πρωταγωνιστής ο απίστευτος Γκούντγουιν, που έφτασε σε double – double με 16 πόντους και 19 ριμπάουντ!

Οι Κίτρινοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και μόλις στο 6′ βρέθηκαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά (16-4).

Η Ένωση μπόρεσε να μειώσει κάτω από τους 10 μέχρι το τέλος της περιόδου και παρουσιάζοντας ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο στη δεύτερη, μείωσε τη διαφορά και πήγε μόλις με 39-35 πίσω στο σκορ στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να κυλάει όπως ακριβώς στη δεύτερη, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με τους Μίτσελ και Μάιλς να προσπεράσουν στο σκορ. Αυτό δεν το κατάφεραν ποτέ, καθώς το καλύτερο που μπόρεσαν να κάνουν ήταν να μειώσουν μέχρι και στο καλάθι, πριν ο Άρης ξαναβάλει το πόδι στο γκάζι και με τους Νετζήπογλου και Νότε που έκαναν επίσης πολύ καλό παιχνίδι μαζί με τον Γκουντγουιν, να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά για το 58-51 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Τελευταία φορά που η ΑΕΚ βρέθηκε κοντά στο σκορ ήταν στο 35′ που μείωσε σε 62-58. Από εκεί και πέρα οι Θεσσαλονικείς έβαλαν οριστική ταφόπλακα στις ελπίδες των παικτών της Ένωσης, αφού με ένα τρομερό σερί 8-0 μέσα σε 1,5 λεπτό, ανέβασαν τη διαφορά στους 12 για το 70-58.

Στα τέσσερα λεπτά που απέμεναν οι δύο ομάδες κινήθηκαν χαμηλά στο σκοράρισμα, γεγονός που βόλευε τον Άρη που είχε στα χέρια του μια διαφορά ασφαλείας.

Έτσι οι Κίτρινοι δεν αγχώθηκαν ποτέ ξανά και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη με 76-64 απέναντι στην ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Τζιοπάνος, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκούντγουιν 15 (6/12 δίποντα, 4/8 βολές, 19 ριμπάουντ σε 31 λεπτά), Νότε 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου 14 (4/4 τρίποντα), Χάγκινς 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μήτρου-Λονγκ 7 (1), Τολιόπουλος 1 (0/8 σουτ), Σχίζας, Φίλλιος, Χρηστίδης 2

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2, Μάιλς 14 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μίτσελ 15 (7/12 δίποντα, 1/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος (5 ασίστ), ΜακΓκρίφ 6 (4/4 βολές), Γόντικας 4, Παπαδάκης 2, Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Στρέλνιεκς 6 (2/9 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 17/42 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 10/18 βολές, 43 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 16 επιθετικά), 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/33 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 13/19 βολές, 51 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 20 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη