18.1 C

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν 72-70: Ο Γιάραμαζ έχασε το τρίποντο και οι Καταλανοί ανακουφίστηκαν στο τέλος

Η Μπαρτσελόνα δεν έκανε την πιο πειστική της εμφάνιση φέτος – και πότε την έκανε δηλαδή – αλλά η διαβολοβδομάδα έκλεισε με τον ιδανικό τρόπο. Οι Καταλανοί λύγισαν με την ψυχή στο στόμα (72-70) την Μπάγερν στο Παλαού Μπλαουγκράνα κι ανέβηκαν στο 15-8 μετά από 23 αγωνιστικές στη EuroLeague αναμένοντας πλέον τα αποτελέσματα του Ολυμπιακού, της Ρεάλ και της Μονακό.

Οι Βαυαροί που έπεσαν στο 9-14, κατέβηκαν χωρίς τον Αντρέα Τρινκέρι στον πάγκο (λόγω πένθους) και πάλεψαν το ματς ενώ είχαν την ευκαιρία να το πάρουν στο τέλος αλλά ο Γιάραμαζ (που είχε βάλει πέντε σερί πόντους) αστόχησε για τρεις.

Η Μπαρτσελόνα είχε 43% στο τρίποντο και κορυφαίο τον Νίκολα Μίροτιτς που έβαλε μεγάλα σουτ (12 πόντοι) ενώ η Μπάγερν βασίστηκε στους τρομερούς Γουάιλερ-Μπαμπ (15π.) και Γιάραμαζ (12π.) αλλά προδόθηκε στην εκτέλεση από μακριά και είχε πολύ κακή δημιουργία.

Με τρίποντα του Σανλί και του Μίροτιτς, η Μπαρτσελόνα οικοδόμησε διαφορά επτά πόντων στην πρώτη περίοδο (21-14) αλλά οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να πάνε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με τη διαφορά στον πόντο (34-33) αρχικά τρέχοντας σερί 0-6 με Ρούμπιτ και Γκιλέσπι και κρατώντας για 3′ χωρίς καλάθι τους γηπεδούχους.

Οι Καταλανοί δεν ήταν αρκετά επικίνδυνοι, η Μπάγερν χτύπησε στη ρακέτα και κέρδισε φάουλ που της έδωσαν βολές για να φτάσει εκεί που θέλει το ματς.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Βίμπεργκ και τον Γουίνστον να κάνουν ζημιά στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους η οποία δεν είχε τρόπο να επιτεθεί ορθολογικά και οι προσωπικές ενέργειες του Μίροτιτς και του Σατοράνσκι.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην τελευταία περίοδο και γρήγορα ο Χίγκινς με τρίποντο και ο Σανλί έκαναν το 63-51 στα 6′ πριν το τέλος. Εκεί ήρθε η βαυαρική αντεπίθεση με 0-9 σερί και τον Γουάιλερ-Μπαμπ να κάνει απίθανα πράγματα έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Γουόλντεν.

Ο Γιάραμαζ με πέντε προσωπικούς πόντους ισοφάρισε (70-70) αλλά ο Χίγκινς έβαλε μεγάλο σουτ στα 21″ (72-70). Ο καυτός παίκτης της Μπάγερν αποφάσισε να το πάρει προσωπικά και να σουτάρει για τρεις αλλά αστόχησε και η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 34-33, 51-47, 72-70

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 19/42 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 7/10 βολές, 40 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 20 επιθετικά), 21 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 18/38 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 16/17 βολές, 35 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 14 επιθετικά), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 3 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σανλί 10 (2), Βέσελι 10 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάλινιτς 4, Σατοράνσκι 5 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαπροβίτολα 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αμπρίνες 7 (1), Χίγκινς 9 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Γιοκουμπάιτις 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίροτιτς 12 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Βερτεμάτι): Γουάιλερ-Μπαμπ 15 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γουόλντεν 9 (2/5 σουτ, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίλι 2, Γουίνστον 4 (2/7 σουτ), Γκιφάι 4 (1/6 σουτ), Μπόνγκα 2, Γιάραμαζ 12 (2), Τσίπσερ, Βίμπεργκ 9 (1), Ρούμπιτ 10 (4/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι 3