17.6 C

Ligue 1: Η Παρί αύξησε τη διαφορά αλλά έχασε τον Εμπαπέ, δεύτερη με Ουναχί η Μαρσέιγ

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν θα μπορούσε να αφήσει αναξιοποίητη τη νέα γκέλα της Λανς (ήττα με 0-1 από τη Νις) και να υποπέσει σε απώλεια βαθμών ξανά. Οι Παριζιάνοι τα βρήκαν σκούρα στην έδρα της Μονπελιέ ωστόσο στο δεύτερο μέρος πήραν το τρίποντο (1-3) και αύξησαν τη διαφορά από τους διώκτες τους.

Το πρώτο μέρος σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Κιλιάν Εμπαπέ στο 21ο λεπτό κι αφού νωρίτερα είχε χάσει δύο πέναλτι (τα έπιασε ο Λεκόμτ). Ο τιμωρημένος Βεράτι δεν ήταν παρών, ο Νεϊμάρ ήταν εκτός και ο Μέσι έπρεπε να τα κάνει όλα.

Η ομάδα του Γκαλτιέ ήταν κυρίαρχη και το γκολ έπειτα από αρκετές τελικές ήρθε στο 55′ από τον Φαμπιάν Ρουίθ, με τον Μέσι να χρίζεται σκόρερ στο 72′ και εκεί να κλειδώνει το τρίποντο. Ο Νορντέν μείωσε για τους γηπεδούχους στο 89′ αλλά ο 16χρονος Ζαΐρ-Εμερί που φέτος παίρνει ευκαιρίες – αν και μικρός – διαμόρφωσε το τελικό σκορ (1-3) στις καθυστερήσεις.

Νωρίτερα, η Μαρσέιγ επικράτησε με 0-2 εκτός έδρας της Ναντ με τον Ουναχί να κάνει ντεμπούτο και να σκοράρει στις καθυστερήσεις για να στείλει την ομάδα του στη 2η θέση και στο -5 από την Παρί.

Η Μονακό χωρίς καλή αμυντική λειτουργία αλλά με αποτελεσματικότητα στην επίθεση λύγισε με 3-2 την Οσέρ, ενώ η Λιόν υπέπεσε σε νέα γκέλα αφού έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με την Μπρεστ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ανζέ – Αζαξιό 1-2 (13’ Σίμα / 65’ Σουμανό, 94’ Ελ Ιντρισί)

Λιλ – Κλερμόν 0-0

Ναντ – Μαρσέιγ 0-2 (57’ αυτ. Ζοάο Βίκτορ, 93’ Ουναχί)

Ρεμς – Λοριάν 4-2 (44’ πεν., 61’, 64’ Μπάλογκαν, 51’ Ντουμπιά / 10’ Λε Φι, 35’ Κονέ)

Τουλούζ – Τρουά 4-1 (16’ Ντάλινγκα, 36’ Τσαϊμπί, 55’ πεν. Φαν Ντεν Μπούμεν, 88’ Ονάιου / 12’ πεν. Μπαλντέ)

Λανς – Νις 0-1 (57′ Λαμπόρτ)

Λιόν – Μπρεστ 0-0

Μονακό – Οσέρ 3-2 (11′ Μπεν Γεντέρ, 30′ Μπεν Σεχίρ, 82′ Εμπολό / 68′ Αμπλέν, 84′ Ντα Κόστα)

Μονπελιέ – Παρί Σεν Ζερμέν 1-3 (89′ Νορντέν / 55′ Ρουίθ, 72′ Μέσι, 90+2′ Ζαΐρ-Εμερί)

Ρεν – Στρασμπούρ 3-0 (3′, 21′ Γκουιρί, 51′ Ντουέ)