16.7 C

Κύπελλο Γερμανίας: Ντεμπούτο με ασίστ ο Κανσέλο στην τεσσάρα πρόκρισης της Μπάγερν, άνετα στους «8» η Λειψία

Η Λειψία συνεχίζει στον δρόμο προς την υπεράσπιση του τίτλους της και καθάρισε εύκολα τη Χόφενχαϊμ με 3-1 περνώντας έτσι στους «8» του Κυπέλλου Γερμανίας.

Φόρσμπεργκ στο 8′ και Λάιμερ στο 41′, έδωσαν ισχυρό προβάδισμα από νωρίς στους γηπεδούχους, που διαχειρίστηκαν για μεγάλο διάστημα άριστα το προβάδισμα τους.

Όλα αυτά μέχρι το 76′, όταν ο Ντόλμπεργκ μείωσε σε 2-1 και έδωσε ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Αυτό όμως όχι για πολύ, αφού με τέρμα του Βέρνερ 7 λεπτά αργότερα η Λειψία με γκολ του Βέρνερ έκανε το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, που έδωσε την πρόκριση στη Λειψία.

Η Μπάγερν είχε εύκολο έργο στην έδρα της Μάιντς, της οποίας επικράτησε με 0-4 και πέρασε εύκολα στα προημιτελικά της διοργάνωσης αφήνοντας πίσω της τις τρεις σερί γκέλες στο πρωτάθλημα.

Τα μάτια όλων ήταν στραμμένα στον Ζοάο Κανσέλο, ο οποίος αποκτήθηκε χθες και έπαιξε σήμερα. Κι όχι μόνο αυτό, αφού μοίρασε την πρώτη του ασίστ για το 0-1 του Τσούπο Μότινγκ στο 17′.

Οι Βαυαροί δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα, καθαρίζοντας από το ημίχρονο, με τον Μουσιάλα να κάνει το 0-2 στο 30′ και τον Σανέ το 0-3 στο 44′.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αλφόνσο Ντέιβις, που έγραψε το τελικό 0-4 στο 83′.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, αφού στο 87′ ο Αλεξάντερ Χακ δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ «16»