17.9 C

H καλύτερη ομάδα της Ευρώπης είναι ισοπεδωτικά κυρίαρχη

Ο Ολυμπιακός σαρώνει στο πέρασμά του και είναι απόλαυση να βλέπεις τον Ιτούδη να παίρνει challenge στο -26, μέσα στην έδρα της ομάδας του! Γράφει ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης

Μία ακόμα μπασκετική παράσταση. Ένας ακόμα αγώνας που πραγματικά δεν θες να τελειώσει. Μία νέα αθλητική ραψωδία από την καλύτερη ομάδα της Ευρώπης. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Ο Ολυμπιακός κάνει θραύση, παίζει το καλύτερο μπάσκετ στην Ευρωλίγκα και τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Δεν φορτώνουμε με άγχος την ομάδα. Κάθε άλλο… Απλά, τρίβουμε τα μάτια μας με το απόλυτο μπάσκετ που βλέπουμε σε άμυνα και επίθεση και γράφουμε το αυτονόητο. Και δεν βλέπω να υπάρχει κάποια καλύτερη ομάδα στην Ευρωλίγκα, τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Ο νταμπλούχος Ελλάδας διέλυσε τη Φενέρμπαχτσε και στο δεύτερο παιχνίδι και παραμένει στην κορυφή της κατάταξης, φτάνοντας τις 15 νίκες (15-7). Οι 11 εξ αυτών είναι με διψήφια διαφορά! Οι 5 είναι με διαφορά άνω των 20 πόντων, έχοντας ως κορύφωση το +46 κόντρα στη Βίρτους (117-71). Η δύσμοιρη Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη μέτρησε δύο ήττες με συνολική διαφορά πόντων +47! Έχασε με 27 στο ΣΕΦ (94-67) και 20 στην Κωνσταντινούπολη (93-73), όπου η διαφορά έφτασε μέχρι και το +30 (16-46 στο 17′)! Το 16-31 στο 13′ μετατράπηκε σε 16-46 με 15-0 σερί, με τον Λαρεντζάκη να πραγματοποιεί εκπληκτική δεύτερη περίοδο και να σκοράρει 11 μαζεμένους πόντους (με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), οι 8 εξ αυτών στο φοβερό σερί (15-0) που ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση.

Στα πρώτα 17 λεπτά, ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός και εκκωφαντικός στο παρκέ, πραγματοποιώντας το τέλειο παιχνίδι και βάζοντας τις βάσεις από νωρίς. Με 6/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο (αλλά και 16 ριμπάουντ, τα 11 αμυντικά), προηγήθηκε με 10-24 ύστερα από 10 λεπτά αγώνα! Η Φενέρ σκόραρε πρώτη φορά στα 05:37 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου (2-8) και είχε 1/8 τρίποντα κατά τη διάρκεια της πρώτης περιόδου (και μόλις 5 ριμπάουντ, τα 3 εξ αυτών αμυντικά), ο ΘΡΥΛΟΣ «έχτισε» διαφορά με ρεσιτάλ άμυνας και «φονική» επίθεση, φτάνοντας κάποια στιγμή τα 9/12 τρίποντα (στο 15′)!

Μετά το 17′, η τουρκική ομάδα «πούλησε τρέλα», ο Γουίλμπεκιν αποβλήθηκε δίκαια (με δεύτερη τεχνική ποινή) για ένα πεντακάθαρο φάουλ που έκανε στον Λούντζη και προσπάθησε να βάλει… μπουρλότο στο ματς. Βέβαια, οι παίκτες, οι προπονητές και οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσε διαμαρτύρονταν σε κάθε φάση προσπαθώντας να πιέσουν τους διαιτητές και τους Ερυθρόλευκους, αλλά ήταν τόσο ολοκληρωτικό το μπάσκετ που έπαιξαν οι παικταράδες του Γιώργου Μπαρτζώκα και περισσότερο αυτή η πίεση έμοιαζε με το τελευταίο χαρτί μήπως και γυρίσει από το πουθενά ένα χαμένο ματς. Το highlight, πάντως, ήταν το challenge του Ιτούδη στο 29ο λεπτό με τη διαφορά στο -29 (46-75) για μία κατοχή υπέρ της ομάδας του σε ένα λάθος του Βεζένκοβ στο κέντρο του γηπέδου…

Μετά τι εντυπωσιακό 30-51 ύστερα από 20 λεπτά αγώνα, ο ΘΡΥΛΟΣ ήταν σοβαρός στο τρίτο δεκάλεπτο, μετρώντας 3/3 τρίποντα (έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 9/16 και επέστρεψε γρήγορα σε συνθήκες ευστοχίας, φτάνοντας τα 12/19 και τα 13/21 στο 30′). Ουσιαστικά, ο Ολυμπιακός έχασε μόνο για λίγο το μυαλό του στο τέταρτο δεκάλεπτο και η διαφορά έπεσε μέχρι το -13 χάρη σε ένα 12-0 σερί των γηπεδούχων (66-79 στο 35′). Μέχρι εκεί, όμως. Το τρίποντο του Γουόκαπ τελείωσε οριστικά και αμετάκλητα το ματς, με τους ΜακΚίσικ και Παπανικολάου να σκοράρουν δύο ακόμα τρίποντα (ενδιάμεσα είχε και μία βολή ο Βεζένκοβ) και να ολοκληρώνουν τη σεμνή τελετή (66-89 στο 38′).

Αυτή η γεμάτη εμφάνιση σημειώθηκε χωρίς δύο παίκτες, τους Σλούκα και Πίτερς. Με τον Φαλ να μένει άποντος, αλλά να δίνει τέσσερις ασίστ! Ο Σλούκας είναι ο καλύτερος πασέρ της Ευρωλίγκα και ο Αμερικανός φόργουορντ αισθητά βελτιωμένος το τελευταίο διάστημα με σημαντικά σουτ. Είναι εκπληκτική η νοοτροπία της ομάδας και το μέταλλο που βγάζει τόσο όταν είναι πλήρης όσο και όταν παίζει με σημαντικές απουσίες. Σε κάθε ματς, ο Ολυμπιακός βγάζει και διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Ο Κάνααν συνεχίζει να ανεβαίνει και με 6/9 τρίποντα «ισοπέδωσε» τους Τούρκους. Ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ δείχνει χαρακτήρα, κυρίως εκτός έδρας, όπου παίζει με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και περισσότερη άγνοια κινδύνου. Μάλιστα, σημείωσε career high με τον ΘΡΥΛΟ στη φετινή Ευρωλίγκα, σταματώντας στους 20 πόντους.

Για τον αρχηγό Κώστα Παπανικολάου, τα λόγια είναι περιττά. Σε κάθε παιχνίδι κάνει κατάθεση ψυχής είτε σκοράρει πολύ είτε όχι. Είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της ομάδας. Ο Έλληνας φόργουορντ έπαιξε 33:14 και πέτυχε 21 πόντους, αγωνιζόμενος και στη θέση «4». Ήταν ξανά παντού… Όλοι βοήθησαν, όμως. Ο Λούντζης για παράδειγμα ήταν ψύχραιμος το διάστημα που αγωνίστηκε απέφυγε τα λάθη (έκανε μόνο ένα στο πρώτο ημίχρονο όπου κλήθηκε να παίξει για 08:16, περιορίζοντας και αυτός με τη σειρά του τον Γουίλμπεκιν, ο οποίος ήταν φυσιολογικό να φορτωθεί με νεύρα, αφού ήταν άστοχος και εκτός κλίματος αγώνα). Να περάσει ο επόμενος…

Περισσότερη ΑΠΟΨΗ από το Athlosnews

ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ

«Ναν, δεν θα πας πουθενά»: Ο Δ. Γιαννακόπουλος αφιέρωσε Πέγκυ Ζήνα στον Αμερικανό γκαρντ του ΠΑΟ (vid)

Με στίχο από τραγούδι της Πέγκυς Ζήνα ο Δ. Γιαννακόπουλος έστειλε νέο μήνυμα παραμονής στον Κέντρικ Ναν, ανήμερα του κρίσιμου τρίτου αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για τα playoffss της Euroleague

Νάγκετς – Λέικερς 108-106: Ο αδίστακτος Μάρεϊ το ξανάκανε και έστειλε το Ντένβερ στον 2ο γύρο των playoffs (vid)

Με τον Μάρεϊ να πετυχαίνει ξανά το νικητήριο καλάθι οι πρωταθλητές Νάγκετς έκαναν το 4-1 στη σειρά κόντρα στους Λέικερς, σε αυτό που ήταν μάλλον το τελευταίο παιχνίδι του King James με τη φανέλα των Λιμανάνθρωπων

Σατοράνσκι: Ο Ολυμπιακός δεν τα παρατά ποτέ και το ΣΕΦ είναι κόλαση, δεν έχω ξεχάσει το 2015

Ο Τσέχος γκαρντ της Μπαρτσελόνα αναφέρθηκε στις δυσκολίες που κρύβουν τα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και θυμήθηκε τη σειρά του 2015 και το σουτ του Πρίντεζη που έστειλε τους Ερυθρόλευκους στο Final Four