16.4 C

Αμβούργο – Προμηθέας 103-105: Πήρε το θρίλερ και μαζί το εισιτήριο για τους «16»

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Προμηθέας κατάφερε να δραπετεύσει από την έδρα του Αμβούργου με 103-105 και φτάνοντας στο 8-5 κατάφερε να κλείσει το εισιτήριο για τους «16» του EuroCup, κάνοντας παράλληλα καθοριστικό βήμα τετράδας.

Το παιχνίδι είχε ένα δραματικό φινάλε, καθώς οι Πατρινοί βρέθηκαν στο +8 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και προσπέρασαν, χωρίς όμως να μπορέσουν να κρατήσουν το προβάδισμα τους.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλο το ματς, αλλά ο Προμηθέας πάντα είχε τον έλεγχο και ήταν ρυθμιστής της κατάστασης. Όπως αποδεικνύει και το τελικό αποτέλεσμα, οι άμυνες πήγαν περίπατο, με το παιχνίδι να είναι άκρως εντυπωσιακό και στην κόψη του ξυραφιού.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα έχοντας περισσότερο στο μυαλό τους το επιθετικό κομμάτι παρά το αμυντικό. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε σε αρκετές εναλλαγές του προβαδίσματος και σε υψηλό σκορ, με τους γηπεδούχους να είναι στο τέλος του δεκαλέπτου μπροστά με 26-24.

Στη δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας έδειξε πως πατάει καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, ανοίγοντας μάλιστα τη διαφορά στους 8 (36-44) στο 16′.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους Πατρινούς μπροστά με 48-54 και το υψηλό σκορ και από τις δύο πλευρές συντηρήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Πατρινοί ευτύχισαν να έχουν σε εξαιρετική μέρα και διψήφιους 4 παίκτες, τους Χογκ, Τόμασον, Σίμπσον και Κουλμπόκα. Έτσι οι φιλοξενούμενοι αν και αμυντικά δεν ανταπεξήλθαν καλά, συνέχισαν σε τρομερούς επιθετικούς ρυθμούς.

Το προβάδισμα διατηρήθηκε και παρά το γεγονός πως το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, ο Προμηθέας φάνηκε να παίρνει κεφάλι, καθώς άνοιξε στο 36′ τη διαφορά στους 8 (89-97).

Εκεί όμως οι γηπεδούχοι, που είχαν σε τρομερή κατάσταση τους Πολίτε και Τσιλντς, έτρεξαν ένα απίστευτο σερί 12-2 και πέρασαν μπροστά με 101-99.

32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι Πατρινοί πέτυχαν μεγάλο σουτ τριών πόντων και πέρασαν μπροστά με 101-102.

Το συγκλονιστικό φινάλε συνεχίστηκε και τελικά βρήκε νικητές τους Πατρινούς με 103-105.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαμοΐσκι – Λεθκάνο – Τεπενιέρ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 48-54, 78-83, 103-105.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ (Μπαρλόσκι): Σούρμαν 14 (4/6 τρίποντα), Πολάιτ 19 (2), Φίλιπς 5 (1), Μάισνερ 7 (2), Γούνταρντ 6 (1), Σάμαρ 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), ΜακΚούλουμ 4 (6 ασίστ), Χάινριχς 7 (8 ασίστ), Βόλφαρτ – Μπότερμαν 7, Κίλος 26 (9/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/12 βολές, 10 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (1), Ντάνγκουμπιτς 3 (1), Κόντιτ 2, Τσαϊρέλης 7, Μουράτος 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Γκίκας 11 (3/6 τρίποντα), Σίμπσον 16 (4/8 τρίποντα), Χογκ 17 (6/6 δίποντα, 5/6 βολές), Τόμασον 19 (1/5 τρίποντα), Κουλμπόκα 18 (3/7 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Αμβούργου: 22/34 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 23/30 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 8 επιθετικά), 33 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 24/29 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 24 ριμπάουντ (16 αμυντικά + 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.