15 C

Αρμάνι Μιλάνο – Μπασκόνια 89-83: Νίκη στο ντεμπούτο του Νέιπιερ, τρίζει η θέση των Βάσκων στην 8άδα

Η Αρμάνι Μιλάνο έφτασε στην πρώτη της νίκη μετά από 5 σερί ήττες επικρατώντας με 89-83 της Μπασκόνια, η οποία συνεχίζει να βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση.

Οι Βάσκοι που επέστρεψαν την προηγούμενη αγωνιστική στις νίκες μετά από αρκετό διάστημα, ηττήθηκαν για ακόμη μία φορά και με αυτό τον ρυθμό δεν αποκλείεται να μείνουν τελικά εκτός 8άδας. Στο ντεμπούτο του με τους Μιλανέζους, ο Σαμπάζ Νέιπιερ ήταν θετικότατος με 10 πόντους, 3 ασίστ και 11 βαθμούς αξιολόγησης σε σχεδόν 18′ συμμετοχής.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Αρμάνι Μιλάνο και την Μπασκόνια. Οι δύο ομάδες δεν διανύουν και την καλύτερη περίοδο τους και έψαχναν πάση θυσία τη νίκη. Βέβαια αυτοί που είχαν και βαθμολογικό κίνητρο ήταν οι Βάσκοι, αλλά αυτό δεν ένοιαζε καθόλου τους Ιταλούς που ήθελαν να πάρουν τη πρώτη τους νίκη μετά από 5 συνεχόμενες ήττες.

Έτσι το παιχνίδι κύλησε με τις δύο ομάδες να πάνε πόντο πόντο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά μόλις με έναν πόντο (18-17) αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να έχει την υπεροχή και με τους Καμπάρο και Φόιγκτμαν έκλεισαν μπροστά με έξι το ημίχρονο (40-34).

Η Μπασκόνια βέβαια δεν την άφησε να ξεφύγει στη συνέχεια κι επέστρεψε έχοντας σε τρομακτική κατάσταση τους Γκιεντράιτι και Τόμπσον.

Έτσι η περίοδος τελείωσε με τους Ιταλούς να προηγούνται μόλις με 62-60.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 35′, όπου με το σκορ στο 72-72 οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και κατάφεραν να ξεφύγουν με 81-74.

Έτσι οι γηπεδούχοι τελείωσαν ουσιαστικά το παιχνίδι και πανηγύρισαν την πρώτη νίκη μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες και την 7η στη διοργάνωση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Βίλιους, Τσίτσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 40-34, 62-60, 89-83

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 9 (4 ριμπάουντ), Λουβαβού-Καμπαρό 17 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τόνουτ 6, Μπαρόν 11 (1/6 τρίποντ, 5 ασίστ), Νέιπιερ 10 (3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ρίτσι 4, Χολ 6, Χάινς 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Φόγκτμαν 16 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 18 (5/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2/2 βολές), Χέιντεγκερ, Σεντεκέρσκις, Μαρίνκοβιτς 7 (1/5 τρίποντα), Τόμπσον 19 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Κότσαρ (0/3 δίποντα), Ίνοκ 7, Κοστέλο 12, Γκεντράιτις 18 (4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χομς 2 (1/5 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κούρουτς

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 25/44 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 15/15 βολές, 39 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 24/36 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 11/12 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 6 μπλοκ