16.7 C

Γαλατασαράι – ΑΕΚ 71-81: Άλωσε την Κωνσταντινούπολη με τρομερό Μίτσελ

Την πρώτη της νίκη στη φάση των «16» του Basketball Champions League πανηγύρισε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 71-81 της Γαλατασαράι.

Η Ένωση πήγε το ματς στα μέτρα της στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε κοντά και με τον Μίτσελ σε τρελά κέφια καθάρισε τους Τούρκους με φανταστικό μπάσκετ στο δεύτερο μέρος, όπου με την έναρξη του πέρασε μπροστά και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω, φτάνοντας έτσι στο 1-1 στην κατάταξη.

Η ΑΕΚ μπόρεσε από την αρχή να βάλει στοπ στον ρυθμό που ήθελε να δώσει η Γαλατασαράι στο παιχνίδι και παρά το γεγονός πως στο μεγαλύτερο μέρος των δύο πρώτων δεκαλέπτων βρισκόταν πίσω στο σκορ, δεν άφηνε τους Τούρκους να ξεφύγουν και καιροφυλακτούσε. Έτσι τόσο η πρώτη περίοδος (19-18) όσο και η δεύτερη (36-35) βρήκε την ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη να προηγείται με τη μικρότερη δυνατή διαφορά.

Ο Φλιώνης ήταν ο βασικός πυλώνας στην προσπάθεια των Κιτρινόμαυρων στο πρώτο μέρος, αφού ήταν εξαιρετικός και τελείωσε το ημίχρονο με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Ένις ήταν καθοριστικός, καταφέρνοντας να πετύχει 11 πόντους και να είναι διψήφιος πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

Κι αφού η Ένωση κατάφερε να πάει στο πρώτο μέρος έτσι το παιχνίδι, με τις αρχές της τρίτης περιόδου ήρθε η ώρα να περάσει μπροστά. Οι Κιτρινόμαυροι πήραν προβάδισμα στο 22΄με 41-42 και από τότε δεν το έχασαν ποτέ, όσο και αν σε κάποιες στιγμές η Γαλατασαράι κατάφερνε να βάλει έντονη πίεση.

Η περίοδος έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά (57-61) και στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε μέχρι και τους 6 (59-65). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν και κατάφεραν να αντιδράσουν μειώνοντας στο καλάθι (68-70) 3 λεπτά πριν το τέλος, αλλά εκεί η Ένωση έτρεξε ένα σερί 5-0 και έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Μίτσελ έφτασε τελικά στη νίκη με 71-81.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε – Γκλίτσιτς – Μαέστρε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 36-35, 57-61, 71-81.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Πιστιόλης): Καλέιρο 10 (2), Ένις 18 (3/10 τρίποντα), Καμπατζά 11 (1), Κοκσάλ 10 (2/7 τρίποντα), Ράσελ 6 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Φλόιντ 2, ΜακΓκι 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Μουσταφά 2, Ρίστιτς 10 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γιάνκοβιτς 7 (1), ΜακΓκριφ 4, Μίτσελ 19 (8/12 δίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 8 (2/11 σουτ, 2/2 βολές), Φρέιζιερ 3 (1), Γόντικας, Μάιλς 3 (1/8 σουτ), Παπαδάκης 6 (2), Πετρόπουλος, Στρέλνιεκς 18 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Ξανθόπουλος 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γαλατάσαραϊ: 15/32 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 11/14 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 19/39 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 7/10 βολές, 49 ριμπάουντ (32 αμυντικά + 17 επιθετικά), 19 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.