17 C

Ολυμπιακός – Άθλος Ορεστιάδας 3-1: Τρίποντο με πρώτο βιολί τον Στερν και αλλαγές

Χωρίς τον Ιντάλγκο που πήρε ανάσες και με τους Γκουσταβάο, Χανδρινό και Δαλακούρα να παίρνουν χρόνο στο ροτέισον, οι Ερυθρόλευκοι πήραν τρίποντο κόντρα στον Άθλο που παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για τρία σετ

Την 6η σερί του νίκη (12η σε 13 αγωνιστικές) πανηγύρισε στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε με 3-1 του Άθλου Ορεστιάδας στο Ρέντη. Οι Ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές ενώ η ομάδα του Θοδωρή Χουσίδη έπαιξε χωρίς άγχος κατέκτησε ένα σετ και ήταν ανταγωνιστική χάρη στην καλή υποδοχή της.

Ο Ιντάλγκο έμεινε εκτός για να πάρει ανάσες, με τον Χανδρινό να παίρνει θέση στην εξάδα και τον Γκουσταβάο στο κέντρο στο πλευρό του Παγένκ για ενάμιση περίπου σετ (στη συνέχεια πέρασε ο Λινάρδος). Ο Δαλακούρας ξεκίνησε δίπλα στον Κουμεντάκη στην πίσω ζώνη μετά το 1-1 του Άθλου.

Πρώτο βιολί για τον Ολυμπιακό ο φορμαρισμένος Στερν, εξαιρετικός ο Δαλακούρας στο διάστημα που αγωνίστηκε. Για την ομάδα του Έβρου ξεχώρισε ο Γκένοφ που σήκωσε μεγάλο βάρος σε υποδοχή και επίθεση αλλά και ο Αλγκούλ.

Κακή διαιτησία από τον πρώτο (Βελώνης) σε μια αναμέτρηση χωρίς πολλές δύσκολες και οριακές φάσεις προκαλώντας εκνευρισμό στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο και δείχνοντας δύο κόκκινες στον Τράβιτσα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Από το πρώτο σετ ο Άθλος κράτησε υποδοχή και επιχείρησε χωρίς άγχος να δημιουργήσει προβλήματα σε αυτή του Ολυμπιακού ο οποίος από την πλευρά του πίεση κατά διαστήματα στο σέρβις με Γκουσταβάο και Κουμεντάκη, βρήκε και 7 μπλοκ και με Χανδρινό – Παγένκ (από 6π. / 12 συνολικά) έκανε το 1-0 εύκολα με 25-19.

Οι Εβρίτες διατήρησαν καλή υποδοχή στο δεύτερο σετ και απέκτησαν ένα σημαντικό προβάδισμα τριών πόντων σε κρίσιμο σημείο (17-20) με τα σέρβις του Κασαμπαλή και τα μπλοκ του Αλγκούλ και του Ντε Πρα. Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν με τα φλοτ του Λινάρδου και τις επιτυχημένες κόντρα μπάλες όμως ο Άθλος με άσο του Ριζόπουλου και κόντρα μπάλα του Γκένοφ έκαναν το 19-23. Το σετ μπολ ήρθε με νέα επιτυχημένη επίθεση του Βούλγαρου ακραίου (είχε 42% στην επίθεση με 5/12 στο δεύτερο) και ο Αλγκούλ με άσο στον Κουμεντάκη ισοφάρισε στα σετ (21-25).

Από τα σέρβις του Κουμεντάκη (δύο άσοι κι ένα που οδήγησε σε λάθος) ο Ολυμπιακός έχτισε διαφορά τριών πόντων στο τρίτο σετ (10-7) κι έκανε πιο εύκολη τη ζωή του για να φτάσει στο 2-1 με τον Στερν να τελειώνει δύσκολες μπάλες (7/11 στο σετ) και τον Δαλακούρα να κάνει το μπλοκ για τον 25ο πόντο (25-21).

Οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν κι άλλο ρυθμό στο τέταρτο σετ, ο Δαλακούρας κράτησε εξαιρετικά την υποδοχή και ο Στερν τελείωνε τη μία επίθεση πίσω από την άλλη με τους φιλοξενούμενους να ξεμένουν από λύσεις και δυνάμεις.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ 3-1

ΤΑ ΣΕΤ: 25-19, 21-25, 25-21, 25-20

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 8 άσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζουλιάνι): Παγένκ 12 (9/13 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Στερν 24 (22/35 επ., 2 άσοι), Γκουσταβάο 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (9/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Χανδρινός 7 (4/16 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες), Τράβιτσα 2 (2 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ., 67% υπ. – 47% άριστες), Παπαγγελόπουλος 1 (1/1 επ.), Κολτσιάκης (λ.), Δαλακούρας 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. – 50% άριστες), Λινάρδος 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ)

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Χουσίδης): Γκλάντστοουν 10 (8/11 επ., 2 άσοι), Ντε Πρα 15 (15/39 επ.), Κασαμπαλής 1 (0/2 επ., 1 άσος), Αλγκούλ 8 (3/11 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (5/14 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ. – 44% άριστες), Γκένοφ 16 (15/35 επ., 1 άσος, 52% υπ. – 38% άριστες) / Βελούδης (λ., 45% υπ. – 40% άριστες), Τσολακίδης.