15.9 C

Λεβερκούζεν – Ντόρτμουντ 0-2: Καθάρισε εύκολα και μείωσε στους τρεις από την κορυφή (vid)

Η Ντόρτμουντ παρουσιάστηκε σοβαρή κόντρα στην Λεβερκούζεν και επικρατώντας με 0-2 μείωσε τη διαφορά στους τρεις από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Οι Βεστφαλοί ήταν ανώτεροι σε όλο το 90λεπτο και έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί 5 αγώνων της Λεβερκούζεν.

Η ομάδα του Τέρζιτς εκμεταλλεύτηκε τη νέα απώλεια βαθμών της Μπάγερν Μονάχου και μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους τρεις.

Η Ντόρτμουντ μπήκε αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και σε αντίθεση με ό,τι συμβαίνει αρκετές φορές, δεν αντιμετώπισε αμυντικά προβλήματα και δεν έκανε δώρα στον αντίπαλο.

Έτσι το γκολ δεν άργησε, με τον Αντεγέμι να ολοκληρώνει με ωραίο πλασέ την αντεπίθεση της ομάδας του για το 0-1 στο 33′.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκαν κάποιες μικρό ευκαιρίες, αλλά οι Βεστφαλοί καθάρισαν το παιχνίδι λίγο αργότερα. Ο Μπραντ μπήκε από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, γύρισε την μπάλα και ο Ταπσόμπα την έστειλε στην εστία της ομάδας του για το 0-2 στο 53′.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν έχοντας την μπάλα στα πόδια τους να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα αφού το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 27/1

Λειψία – Στουτγκάρδη 2-1 (25′, 49′ Σομποσλάι / 68′ πεν. Φιούριχ)

Σάββατο 28/1

Βέρντερ Βρέμης – Βόλφσμπουργκ 2-1 (24′ πεν., 77′ Φίλκρουγκ / 90′ Παρέδες)

Μάιντς – Μπόχουμ 5-2 (1′ Λι Ζάε-Σουνγκ, 17′ Βίντμερ, 28′, 57′, 87′ Ονισίβο / 70′ Κούντε, 72′ Μάσοβιτς)

Φράιμπουργκ – Άουγκσμπουργκ 3-1 (13′ Γκρέγκοριτς, 30′ Έλερ, 85′ Λίενχαρτ / 29′ πεν. Μπερίσα)

Χέρτα – Ουνιόν Βερολίνου 0-2 (44′ Ντοέκι, 67′ Σεγκίν)

Χόφενχαϊμ – Γκλάντμπαχ 1-4 (80′ Μπεμπού / 12′, 37′ Χόφμαν, 83′ Στιντλ, 90+1′ Βολφ)

Μπάγερν – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (34′ Σανέ / 69′ Κολό Μουανί)