22.5 C

Καρδίτσα – Απόλλων 80-65: Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα μετά από 11 σερί ήττες για τους Θεσσαλούς

Μετά από 11 συνεχόμενες ήττες, η Καρδίτσα ήταν εντυπωσιακή απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας και επικράτησε 80-65.

Φωτιά στη μάχη της παραμονής έβαλε η Καρδίτσα, η οποία πήρε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, είναι πλέον ισόβαθμη με το Λαύριο και έχει μόλις μία ήττα παραπάνω από τη σημερινή της αντίπαλο. Ο Γκάλινατ που διανύει τις πρώτες του μέρες στην ομάδα έκανε τη διαφορά, ενώ ο Πριτζέτ ήταν επίσης καθοριστικός με τα 9 ριμπάουντ που μάζεψε. Στο σκοράρισμα ακολούθησαν καταπόδας τον Γκάλινατ, οι Γκάμπροσβεκ και Έβανς (που ήταν η πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα του).

Για την ομάδας της Πάτρας το κακό ήταν διπλό σήμερα, αφού εκτός από την ήττα έχασαν και τη διαφορά σε ενδεχόμενη ισοβαθμία, αφού στον πρώτο γύρο είχαν επικρατήσει της Καρδίτσας με 6 πόντους διαφορά.

Η πρώτη περίοδος ήταν η μοναδική που η ομάδα της Πάτρας ήταν μέσα στο παιχνίδι, με την Καρδίτσα να κλείνει μπροστά το δεκάλεπτο με 15-12.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και πήραν για πρώτη φορά στο 17′ διαφορά 10 πόντων (32-22). Μάλιστα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ανέβασαν ακόμη παραπάνω τη διαφορά, πηγαίνοντας στο ημίχρονο προηγούμενοι με 16 πόντους (42-26).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 7 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Καρδίτσα πάτησε κι πάλι αμέσως γκάζι, ανέβασε τη διαφορά ξανά πάνω από τους 10 και το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη Θεσσαλική ομάδα να παίρνει σπουδαία νίκη με 80-65.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Κάρδαρης, Αγραφιώτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 42-26, 61-51, 80-65

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Πίτερς 4 (5 ασίστ, 3 λάθη) , Έβανς 13 (7 ριμπάουντ), Αγραβάνης 4, Γουέστ 6 (2), Πρίτζετ 5 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Αθηναίου 8 (2) , Γκιουζέλης 9 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκάμπροβσεκ 13 (1) , Σαρικόπουλος 1 , Γκάλινατ 17 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ)

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 13 (1/6 τρίποντα) , Βερτζ 11 (5 ασίστ, 5 λάθη), Ντέιβις 9 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Μπόγρης 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος 7 (1/5 τρίποντα) , Φιλιππάκος 17 (3/3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καράμπελας 4 (6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη) , Καλχούν

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 19/34 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 15/21 βολές, 36 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά – 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 12 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 17/35 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 13/18 βολές, 27 ριμπάουντ ( 23 αμυντικά – 4 επιθετικά), 17 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα