14.4 C

Σέλτικς – Λέικερς 125-121: Οι Κέλτες τη νίκη διά χειρός Μπράουν και… διαιτητών (vid)

ΟΙ Κέλτες πήραν στις λεπτομέρειες το ντέρμπι με τους Λέικερς, που όμως έχουν πολλά και δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία

Σε ένα δραματικό φινάλε στη Βοστώνη, το μεγάλο παιχνίδι της βραδιάς στο NBA βρήκε νικητές τους Σέλτικς στην παράταση κόντρα στους Λέικερς, που όμως δίκαια «φωνάζουν» για φάουλ στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας που δεν δόθηκε ποτέ υπέρ τους, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Ο ΛεΜπρόν φωνάζει για φάουλ από τον Τέιτουμ με το σκορ στο 105-105, με την αντίδρασή του να τα λέει όλα! Η επαφή που φαίνεται να υπάρχει δεν δόθηκε φάουλ και έτσι στο έξτρα πεντάλεπτο η Βοστώνη πήρε τη νίκη για το 36-15.

Ο Μπράουν έκανε φοβερό ματς με 37 πόντους-9 ριμπάουντ, ενώ 30-11 πρόσθεσε ο Τειτουμ και 26 ο Μπρόγκντον.

Για το LA του 23-27, ο ΛεΜπρόν έφτασε τους 41 πόντους-9 ριμπάουντ-8 ασίστ, με τον Ντέιβις να ακολουθεί με 16-10-4.

Τα 12λεπτα: 28-27, 48-54, 81-81, 105-105, 125-121.