23.5 C

Προμηθέας – Κολοσσός 80-76: Κινδύνεψε από το +19, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με διπλά οφέλη

Ο Προμηθέας πανηγύρισε τη νίκη με 80-76 κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, καταφέρνοντας έστω και με δυσκολία να πάρει τη διαφορά από τον σημερινό του αντίπαλο.

Η ομάδα της Πάτρας είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφερε να ξεφύγει μέχρι και με 19 πόντους. Όμως ένα μπλακ άουτ – που δεν κόστισε – στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα έκανε ντέρμπι το παιχνίδι κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, ο οποίος όμως τελικά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή και να ξεπεράσει στη βαθμολογία το Περιστέρι που ηττήθηκε πριν λίγο. Πλέον με τη νίκη του Προμηθέα, οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες στη βαθμολογία με ρεκόρ 8-6, με τους Πατρινούς να μην πληρώνουν την απώλεια της μεγάλης διαφοράς, αφού κατάφεραν να καλύψουν το +2 του πρώτου γύρου και να πάρουν τη διαφορά στην ισοβαθμία.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η πρώτη περίοδος έμοιαζε πιο πολύ ως αναγνωριστική για τις δύο ομάδες, καθώς ο ρυθμός ήταν πολύ κακός και το χαμηλό 11-12 το επιβεβαιώνει με τον καλύτερο τρόπο.

Η εικόνα στη δεύτερη περίοδο όμως άλλαξε εντελώς και παρά το γεγονός πως ο Προμηθέας ήταν πολύ καλύτερος και μάλιστα αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ, ήταν ένα δεκάλεπτο που και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλό μπάσκετ. Η ομάδα της Πάτρας όμως βρισκόταν σε επιθετικό κρεσέντο και παράλληλα κατάφερε να κρατήσει μια ισορροπία στην άμυνα, τελειώνοντας έτσι με υπέρ της επί μέρους σκορ την περίοδο 35-20 και με το σκορ στο 46-32.

Ο Τζον Τόμασον ήταν αυτός που έκανε πράγματα και θαύματα για τους γηπεδούχους στο διάστημα αυτό και μάλλον ήταν και ο πιο καταλυτικός παράγοντας για το +14, αφού έκλεισε το ημίχρονο με 17 πόντους.

Η εικόνα στην έναρξη της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε, με την ομάδα της Πάτρας να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς και να δείχνει την υπεροχή της ανεβάζοντας τη διαφορά στους 19 (59-40) στο 25′. Όμως κάπου εκεί ο Κολοσσός Ρόδου αντέδρασε και με κορυφαίο τον Τζέιμς έτρεξε ένα σερί 9-1 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, για να μειώσει σε 60-49.

Κι αυτό ήταν μόνο η αρχή, αφού οι γηπεδούχοι δεν έλαβαν το μήνυμα που τους έστειλε η ομάδα της Ρόδου, η οποία έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Τζέιμς, ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε και μετά από έξι λεπτά παιχνιδιού στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να μειώσει στον πόντο (66-65). Στο κρίσιμο σημείο όμως δεν κατάφερε ποτέ να προσπεράσει και ο Προμηθέας μπήκε έστω και με ισχνό προβάδισμα δύο πόντων στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, το οποίο το ανέβασε στους 4 (76-72) λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν και ο Προμηθέας πανηγύρισε τη νίκη με 80-76.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. – Μάνος – Μάλαμας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-12, 46-32, 60-49, 80-76.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 10 (0/3 τρίποντα, 9 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μουράτος 8 (2), Χογκ 5, Κουλμπόκα 6 (1/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Κόντιτ 14 (5/5 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γκίκας (0/5 σουτ, 4 ασίστ), Τόμασον 24 (7/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Τανούλης 1.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Ντίξον 9 (3/10 σουτ, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Χατζηδάκης 12 (6/10 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κατσίβελης 3 (1/7 σουτ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Ιορδάνου, Κένταλ, Μορέιρα 2, Τζέιμς 18 (3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κόφι 15 (6/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τιγκ 4 (1/7 σουτ), Γιαννόπουλος 13 (3/5 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 19/36 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 21/30 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 19/45 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 17/22 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.