20.8 C

ΑΕΚ – Περιστέρι 68-64: Η αλύγιστη Ένωση πήρε κεφάλι στη μάχη για την 3η θέση

Με πρώτο βιολί τον Φλιώνη και δημιουργό τον Γιάνκοβιτς, η ΑΕΚ υπέταξε το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη και απέκτησε και το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία

Η ΑΕΚ πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη απέναντι στο Περιστέρι στη μάχη της τρίτης θέσης με 68-64 και ανέβηκε στο 9-5 αφήνοντας την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο 8-5.

Η Ένωση κατάφερε να κερδίσει για δεύτερη φορά φέτος το Περιστέρι και έχοντας την ισοβαθμία πήρε κεφάλι στη μάχη της τρίτης θέσης.

Ο Αγραβάνης ήταν το πρώτο βιολί στην επίθεση του Περιστερίου, που μπορεί να πει κάποιος πως για ένα ημίχρονο έδειχνε καλύτερο στο παρκέ, παρά το γεγονός πως το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες πήγαινε πόντο – πόντο. Όμως το απίστευτο σερί της ΑΕΚ με 15-0 στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου έγειρε την πλάστιγγα προς του γηπεδούχους, οι οποίοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα μέχρι το τέλος και κράτησαν την ψυχραιμία τους ακόμη και όταν οι φιλοξενούμενοι τους έβαλαν πίεση στα τελευταία λεπτά.

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν ως πρωταγωνιστή και πρώτο σκόρερ τον Φλιώνη στο διάστημα που έτρεξαν αυτό το εντυπωσιακό σερί, αλλά Στρέλνιεκς και Γιάνκοβιτς ήταν καθοριστικοί με τη σταθερότητα που είχαν στο παιχνίδι τους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο και το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Στα πρώτα λεπτά του ματς το Περιστέρι υπερτερούσε στα ριμπάουντ και αυτό φάνηκε να του δίνει ένα αρχικό πλεονέκτημα, με την Ένωση όμως να βρίσκει τρόπους και όντας πιο εύστοχη στο μεγαλύτερο κομμάτι του δεκαλέπτου, να είναι μπροστά μέχρι να δεχθεί στο τέλος την ισοφάριση για το 16-16 της περιόδου.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ και το παιχνίδι συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε σε εκείνο το σημείο σε πολύ κατάσταση τον Αγραβάνη που έκανε τη διαφορά για την ομάδα του, ενώ αντίθετα οι Κιτρινόμαυροι βασιζόταν στον Γιάνκοβιτς που έκανε πολύ καλή δουλειά στο δημιουργικό κομμάτι, κλείνοντας το πρώτο μέρος με 4 ασίστ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και το ημίχρονο βρήκε μπροστά το Περιστέρι με 31-33.

Τα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου ήταν αυτά που διαμόρφωσαν σε μεγάλο βαθμό το επόμενο κομμάτι της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή στο διάστημα αυτό τον Φλιώνη, έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 15-0 και έκανε το 31-33 του ημιχρόνου σε 46-33 μέσα σε τρία λεπτά. Το Περιστέρι προσπάθησε να ισορροπήσει, κατάφερε να μειώσει κάτω από τους 10, όμως οι γηπεδούχοι ξανά ανέβασαν τη διαφορά στο 29′ (52-42). Βέβαια δεν μπόρεσαν να την κρατήσουν για πολύ εκεί, αφού το Περιστέρι κατάφερε να τη ρίξει στους 7 πριν το τέλος της περιόδου και να είναι σε μια απόσταση που του έδινε το δικαίωμα να επιστρέψει στην τέταρτη περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φρανσίσκο πήρε τα πάνω του για το Περιστέρι, το οποίο προσπαθούσε να μειώσει ακόμη παραπάνω. Στο 35′ κατάφερε να μειώσει στους 4 (57-53), αλλά εκεί η Ένωση έτρεξε ένα σερί 6-0 και έκανε το 63-53. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε την προσπάθεια του και κατάφερε ένα λεπτό πριν το τέλος με δικό του σερί να μειώσει σε 63-58. Στο λεπτό που απέμενε όμως οι Κιτρινόμαυροι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν και δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα επικρατώντας με 68-64.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς – Κατραχούρας – Μπακάλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 31-33, 52-46, 68-64.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/27 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 12/18 βολές, 35 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 5 επιθετικά), 14 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 16/37 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 11/15 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 89 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 14 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Γιάνκοβιτς 10 (1/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Μάιλς 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς (0/4 σου), Μίτσελ 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, ΜακΓκριφ 3 (1), Γόντικας 4 (4 ριμπάουντ), Παπαδάκης 6 (2), Στρέλνιεκς 12 (5/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (3/9 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 17 (4/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Ντένμον 13 (1/5 τρίποντα), Κασελάκης 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Περσίδης, Μωραΐτης (0/3 σουτ, 2 ασίστ), Ραντάνοβ, Αγραβάνης 14 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζούγρης 1.