25.3 C

Μπακς – Νάγκετς 107-99: Έλειπε ο Γιόκιτς, χόρευε ο Γιάννης (vid)

Η τιτανομαχία Γιάννης vs Γιόκιτς δεν ήρθε ποτέ γιατί οι Νάγκετς επέλεξαν να παίξουν με τα «δεύτερα» και οι Μπακς έφτασαν σε μία άνετη νίκη με 33 πόντους του Greek Freak πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο

Οι Νάγκετς έπαιξαν με τα… δεύτερα και μας στέρησαν την τιτανομαχία Γιάννης vs Γιόκιτς και οι Μπακς επικράτησαν με σχετική άνεση και πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο με 107-99 για αυτή που ήταν η τρίτη σερί τους νίκη στο NBA.

Ο Γιάννης πήρε πάνω του τους Μπακς με 15/21 βολές- οι 20 εκτελεσμένες στο δεύτερο ημίχρονο- και 9/15 δίποντα (4 ασίστ αλλά και 9 λάθη) και παρά την αντίσταση των Νάγκετς, οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, η οποία τους φέρνει 3.5 ματς πίσω από τους πρωτοπόρους στην Ανατολή και στο ΝΒΑ, Σέλτικς.

Συνολικά πέτυχε 33 πόντους και «κατέβασε» 14 ριμπάουντ, παίρνοντας μπρος από το δεύτερο ημίχρονο και μετά.

Aν κι η μάχη έδειχνε άνιση, οι Νάγκετς αντιστάθηκαν σε όλο το παιχνίδι, μέχρι ο Γιάννης να πετύχει καθοριστικούς πόντους στην τέταρτη περίοδο και να αφήσει κατά μέρους κάθε αμφιβολία για τον τελικό νικητή.

Μάλιστα, βρέθηκε μόλις δύο βολές μακριά από το ρεκόρ καριέρας του που είναι 24 απόπειρες από τα 4,5 μέτρα.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 20 πόντους κι ο Πατ Κόνατον έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 19 (5/6 τρίποντα, 7/8 εντός πεδιάς), ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του με μία ντουζίνα ριμπάουντ. Ο Κρις Μίντλετον ήρθε και πάλι από τον πάγκο με 10 πόντους.

Ο Άαρον Γκόρντον– μοναδικός βασικός των Νάγκετς που έπαιξε- είχε 26 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Μπόουνς Χάιλαντ έβαλε 15, ο Μπρους Μπράουν 12 και ο Τζεφ Γκριν 11.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-27, 58-53, 81-73, 107-99.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Αντετοκούνμπο 33 (9/15 δίποντα, 15/22 βολές, 14 ριμπάουντ, 9 λάθη), Λόπεζ 5 (2/11 σουτ), Χόλιντεϊ 20 (9/20 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κόνατον 19 (5/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Άλεν 7 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίντλετον 10 (2), Νουόρα 5, Κάρτερ, Μάθιους 3 (1), Ινγκλς 5 (1)

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Μάικ Μαλόουν): Γκόρντον 26 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Νάτζι 6 (1/5 τρίποντα), Μ. Μπράουν 12 (5/14 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τσάντσαρ 9 (1), Κ. Μπράουν 8 (2), Γκριν 11 (4/14 σουτ, 2/9 τρίποντα), Τζόρνταν 2, Σμιθ 10, Χάιλαντ 15 (5/14 σουτ, 1/5 τρίποντα), Ριντ