22.7 C

Παναθηναϊκός – Ορίον 0-3: Γλίτωσε το κάζο, μέσω χρυσού σετ στους «4» του Challenge

Ο Σάντερ έκανε καταστροφικό ντεμπούτο, οι Πράσινοι γνώρισαν ήττα-σοκ από τους Ολλανδούς που ταξίδεψαν στην Ελλάδα χωρίς τον προπονητή τους αλλά μπόρεσαν να φτάσουν στην πρόκριση χάρη στο χρυσό σετ

Για τρία σετ ο Παναθηναϊκός είχε να αντιμετωπίσει έναν εφιάλτη στο Μαρούσι απέναντι στην Ορίον. Οι Ολλανδοί που ήρθαν στην Αθήνα χωρίς τον προπονητή τους (απουσίαζε για προσωπικούς λόγους) μπόρεσαν να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα με σπουδαία νίκη (0-3) και να οδηγήσουν το ματς στο χρυσό σετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε καθαρό μυαλό σε αυτό, χωρίς λάθη και με μπλοκ που δεν είχε στα προηγούμενα σετ, έφτασε πρώτη στους 15 πόντους και πανηγύρισε την παρουσία της στους «4» του Challenge Cup εκεί όπου θα αντιμετωπίσει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τον Ολυμπιακό (οι Ερυθρόλευκοι ψάχνουν δύο σετ στο Βουκουρέστι κόντρα στη Στεάουα).

Η επιλογή του Μπρέντεν Σάντερ στο βασικό σχήμα (ντεμπούτο σε αυτό) αποδείχθηκε καταστροφικό αφού ο Αμερικανός ήταν μαύρη τρύπα στην υποδοχή. Η Ορίον με τον εκπληκτικό ΜακΚλάσκι και τον φανταστικό Καϊσλασάλο βρήκε άσους, κράτησε στην άμυνα με τον Φελιτσίσιμο και κατέκτησε πολύ εύκολα και τα τρία σετ έστω κι αν στο δεύτερο χρειάστηκε να επιστρέψει από το -5.

Στο χρυσό σετ που ξεκίνησε με αρκετά μεγάλη καθυστέρηση λόγω προβλήματος στη γραμματεία, οι Πράσινοι βρήκαν λύσεις μέσα από το μπλοκ που τους έλειψε, με τον Κόβαρ και τον Ρανγκέλ να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά στους Ολλανδούς για να σφραγίσουν την πρόκριση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΡΙΟΝ 0-3

ΤΑ ΣΕΤ: 22-25, 23-25, 20-25 – Χρυσό σετ: 15-12 σε 89′

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Οριόν προήλθαν από 7 άσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Σάντερ 6 (6/9 επ., 40% υπ. – 0% άριστες), Πετρέας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (3/6 επ.), Ρανγκέλ 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ερνάντες 15 (12/21 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 68% υπ. – 14% άριστες), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 άσος), Φράγκος 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 8% άριστες).

ΟΡΙΟΝ (Γιοχάνα Βαν Χίντουμ): Βαν Ντερ Χαμ 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Βόρτελμποερ 10 (6/10 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), ΜακΚλάσκι 2 (2 άσοι), Καϊσλασάλο 17 (16/29 επ., 1 άσσος), Βόικστρα 19 (17/24 επ., 2 άσοι, 31% υπ. – 19% άριστες), Φελιτσίσιμο 13 (11/15 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες) / Μπλίκερ (λ, 42% υπ. – 5% άριστες), Χελντ, Ζούντγκεστ 2 (2/2 επ.).