21.9 C

Γιουβέντους – Αταλάντα 3-3: Ο ασταμάτητος Λούκμαν τη γύρισε 35 χρόνια πίσω (hls)

Σαν να μην της έφτανε το -15, η Γιουβέντους έγινε έρμαιο στις ορέξεις του Λούκμαν και έφτασε τα 8 γκολ παθητικό στα δύο τελευταία παιχνίδια, κάτι που είχε να της συμβεί από το 1988

Το σοκ της αφαίρεσης των 15 βαθμών είναι δύσκολο να το ξεπεράσει η Γιουβέντους κι αυτό το αποδεικνύει η εικόνα τόσο στις εξέδρες όσο και στο χορτάρι απέναντι στην Αταλάντα.

Οι Μπεργκαμάσκι έκαναν θαρραλέα εμφάνιση στο Τορίνο και απέσπασαν βαθμό (3-3) ενώ αν ήταν πιο προσεκτικοί αμυντικά θα μπορούσαν να έχουν φύγει και με τη νίκη. Παρόλα αυτά, βρίσκεται στο -2 από Ρόμα και Ίντερ στη μάχη για την 4η θέση, ενώ η Γιουβέντους βρίσκεται στο -5 από την 7η θέση που δίνει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο Λούκμαν σκόραρε μόλις στο 4ο λεπτό, με τη Μεγάλη Κυρία να φτάνει στην ανατροπή πριν τη λήξη του ημιχρόνου χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντι Μαρία και την προσπάθεια του Μίλικ από την ασίστ του Φατζόλι.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Αταλάντα ξαναμπήκε στο ματς με τον Αντεμόλα Λούκμαν που σκόραρε το πρώτο γκολ, να δίνει ασίστ στον Μέλε για το 1-1 και στη συνέχεια να παίρνει τη σκυτάλη στη σέντρα του Μπογκά για να γράψει το 2-3 με κεφαλιά και να έχει με αυτό τον τρόπο συμμετοχή και στα τρία τέρματα της ομάδας του (έφτασε τα 11 στη Serie A).

Η Γιουβέντους έσωσε μεν τον βαθμό με τον Ντανίλο (3-3) αλλά τα αμυντικά της προβλήματα ήταν πάρα πολλά για δεύτερη σερί αγωνιστική. Συνολικά η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έφτασε τα 8 γκολ παθητικό σε δύο διαδοχικά παιχνίδια, κάτι που της συνέβη τελευταία φορά πριν από 35 χρόνια πίσω!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 21/1

Βερόνα – Λέτσε 2-0 (40′ Ντεπάολι, 54′ Λάζοβιτς)

Σαλερνιτάνα – Νάπολι 0-2 (45+3′ Ντι Λορέντζο, 48′ Όσιμεν)

Φιορεντίνα – Τορίνο 0-1 (33′ Μίραντσουκ)

Κυριακή 22/1

Σαμπντόρια – Ουντινέζε 0-1 (88′ Εχιζίμπουε)

Μόντσα – Σασουόλο 1-1 (60′ Καπράρι / 13′ Φεράρι)

Σπέτσια – Ρόμα 0-2 (45′ Ελ Σαράουι, 49′ Έιμπραχαμ)

Γιουβέντους – Αταλάντα 3-3 (25′ πεν. Ντι Μαρία, 34′ Μίλικ, 65′ Ντανίλο / 4′, 53′ Λούκμαν, 46′ Μέλε)