24.3 C

Λαύριο – Παναθηναϊκός 84-86: Ο Λι σκότωσε τους… «αυτόχειρες» του Σερέλη

Ο Παναθηναϊκός πέρασε διά πυρός και σιδήρου από την έδρα του Λαυρίου επικρατώντας με 84-86 χάρη σε ένα καλάθι του Λι στα τελευταία δέκατα του αγώνα. Βέβαια, αυτή η φάση δεν θα είχε υπάρξει ποτέ αν οι παίκτες του Σερέλη έκαναν το τελευταίο φάουλ που είχαν να δώσουν πριν ο ΠΑΟ αποκτήσει δικαίωμα βολών.

Αντί για φάουλ, οι γηπεδούχοι έδωσαν έναν τεράστιο διάδρομο στον Πάρις Λι που έφτασε εύκολα στο λέι απ και με αυτόν τον τρόπο τιμώρησε την απίστευτη αυτοχειρία των γηπεδούχων, οι οποίοι έμειναν προτελευταίοι με δυο νίκες στη σεζόν.

Το Λαύριο πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και μπορεί να πει κανείς ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν καλύτερο, αλλά στο τέλος μέτρησε η εμπειρία του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς παρουσίασε για μία ακόμη φορά ένα κακό πρόσωπο και έμοιαζε με ομάδα που είναι ταλαιπωρημένη ψυχολογικά.

Φλαγκ και Κόουλ ήταν εντυπωσιακοί για τους γηπεδούχους, καθώς έκαναν ότι ήθελαν επιθετικά και πέτυχαν μαζί πάνω από 40 πόντους. Παράλληλα ο Κουζέλογλου ήταν επίσης σε τρελά κέφια και με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ έκανε double – double.

Ο Λι έκανε εξαιρετική εμφάνιση από πλευράς Πρασίνων και μαζί με τον Μπέικον που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο τέλος ήταν τα βασικά γρανάζια της ομάδας του Ράντονιτς.. Ο πρώτος όμως έκλεψε την παράσταση στο τέλος, αφού χάρη σε δικό του καλάθι δέκατα πριν το τέλος του αγώνα, οι Πράσινοι γλίτωσαν από εγκεφαλικά

Έτσι το Λαύριο έχασε μία μοναδική ευκαιρία να πετύχει την τρίτη του νίκη στη σεζόν και να πάρει ανάσα στη μάχη που δίνει για την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και πήραν προβάδισμα 10 πόντων (25-15) λίγο πριν κλείσει η πρώτη περιόδος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Παναθηναϊκό που μπόρεσε να επιστρέψει και να ακολουθήσει από κοντά το Λαύριο, το οποίο παρόλα αυτά κράτησε το προβάδισμα και πήγε μπροστά με τρεις (42-39) στα αποδυτήρια.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Η ισορροπία που υπήρχε φάνηκε και στο σκορ που έκλεισε η περίοδος (67-67) και οι δύο ομάδες μπήκαν στην τέταρτη περίοδο έτοιμες για σκληρή μάχη.

Εκεί οι Πράσινοι μπήκαν καλύτερα και πήραν ένα προβάδισμα με 70-76, αλλά το φοβερό και τρομερό Λαύριο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη κι επέστρεψε μειώνοντας στον πόντο.

Ο Τσερέλης δέχθηκε τεχνική ποινή 4,5 λεπτά πριν το τέλος, όταν διαμαρτυρήθηκε για βήματα του Παπαγιάννη. Έτσι ο Παναθηναϊκός έκανε το +3, πριν μειώσει κι πάλι στον πόντο το Λαύριο. Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για πρώτη φορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά το τριφύλλι κατάφερε να προσπεράσει κι πάλι με 79-81 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος.

Ο Μπέικον έδωσε μεγάλη ανάσα λίγες στιγμές αργότερα και με εύστοχο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 5 ένα λεπτό πριν το τέλος.

Ο Φλαγκ που έκανε μία απίστευτη εμφάνιση στάθηκε άτυχος στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν γύρισε τον αστράγαλο του και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Το Λαύριο μείωσε στο καλάθι 58 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Μάρτιν δεν τη σπατάλησε και έκανε το 84-84. Ο καλύτερος όμως παίκτης των Πρασίνων σήμερα, ο Λι, άφησε την μπάλα στο καλάθι 0,5′ πριν το τέλος και έδωσε τη νίκη στους Πράσινους με 84-86.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεονάς, Μηλαπίδης, Κανελλόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 42-39, 67-67, 84-86

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 23/36 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 14/18 βολές, 38 ριμπάουντ ( 30 αμυντικά – 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/31 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 10/18 βολές, 31 ριμπάουντ ( 22 αμυντικά – 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 μπλοκ