20.9 C

Ντόρτμουντ – Άουγκσμπουργκ 4-3: Περιπετειώδης νίκη στη συγκινητική επιστροφή του Αλέ

Στην επιστροφή του Σεμπαστιάν Αλέ στην αγωνιστική δράση, η Ντόρτμουντ τα βρήκε σκούρα αλλά τελικά επικράτησε με 4-3 της Άουγκσμπουργκ και ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Για μία ακόμη φορά, όπως έχει συμβεί πολλές φορές φέτος αλλά και γενικότερα τα τελευταία χρόνια, η Ντόρτμουντ ήταν ευάλωτη αμυντικά και λίγο έλειψε να αφήσει βαθμούς απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, που παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Το αγωνιστικό μπορεί να μπει σε δεύτερη μοίρα όταν μιλάμε για θέματα υγείας, με τον Σεμπαστιά Αλέ να αγωνίζεται για πρώτη φορά μετά τη σκληρή μάχη που έδωσε με τον καρκίνο και να συγκινεί τους πάντες.

Ο 28χρονος επιθετικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 78′ και πέρα από την αποθέωση που γνώρισε μετά τη δύσκολη περιπέτεια, από την οποία βγήκε νικητής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, απείλησαν και βρήκαν τελικά τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 29ο λεπτό, με τον Μπέλιγχαμ να απελευθερώνεται ωραία και με σουτ έξω από την περιοχή να κάνει το 1-0.

Έντεκα λεπτά αργότερα και σε μία φάση από το πουθενά, οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος στην άμυνα, ο Μάιερ έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και σούταρε βρίσκοντας δίχτυα για το 1-1.

Παρά το γεγονός πως έμενε λίγος χρόνος για το ημίχρονο, η μοίρα επιφύλασσε ακόμη δύο τέρματα μέχρι το τέλος του.

Ο Σλότεμπεργκ με κεφαλιά στο 42′ έδωσε κι πάλι προβάδισμα στην Ντόρτμουντ, αλλά η Άουγκσμπουργκ βρήκε για μία ακόμη φορά το δρόμο προς την ισοφάριση και μάλιστα πριν το τέλος του 45λέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση και σε μία περιπετειώδης φάση ισοφάρισαν σε 2-2 στο 45+1. Ο Ντεμίροβιτς με μία τρομερή έμπνευση κρέμασε τον Κόμπελ, ο Ρίερσον προσπάθησε να σταματήσει με το σώμα την μπάλα, όμως αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν επίσης εντυπωσιακό, κρατώντας όμως το καλό για το τέλος. Ο Γκίτενς έκανε μια εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, πέρασε από δύο αντιπάλους και σούταρε για το 3-2 στο 75′ βάζοντας φωτιά στο γήπεδο. Όμως ούτε αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα και δέχθηκαν την ισοφάριση μόλις στην επόμενη φάση.

Μετά από νέο λάθος στην άμυνα της Ντόρτμουντ, ο Γέμποα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, αλλά ο Τσόλινα ήταν στο σωστό σημείο για να πάρει το ριμπάουντ και να κάνει το 3-3.

Η Ντόρτμουντ ήθελε τη νίκη και παρά τα όποια αμυντικά λάθη κατάφερε να την πάρει τελικά χάρη σε ένα απίστευτο γκολ του Ρέινα με δυνατό βολέ στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, παρά την τεράστια ευκαιρία του Ντεμίροβιτς στο 89′ για το 4-4.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 20/1

Λειψία – Μπάγερν 1-1 (52′ Χάλστενμπεργκ / 37′ Τσούπο-Μοτίνγκ)

Σάββατο 21/1

Ουνιόν Βερολίνου – Χόφενχαϊμ 3-1 (73′, 89′ Ντοέκι, 90+6′ Λέβελιγνκ / 43′ Μπεμπού)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης – Σάλκε 3-0 (22′ Λίντστρεμ, 84′ Μπορέ, 90+1′ Μπούτα)

Βόλφσμπουργκ – Φράιμπουργκ 6-0 (2′ Βίμερ, 28′, 37′ Βιντ, 56′ Γκέρχαρντ, 81′ Μπακού, 90+4′ πεν. Βάλντσμιτ)

Μπόχουμ – Χέρτα Βερολίνου 3-1 (22′, 57′ Χόφμαν, 44′ Σλότερμπεκ / 87′ Σερντάρ)

Στουτγκάρδη – Μάιντς 1-1 (36′ Γκιρασί / 40 πεν. Ίνγκβαρτσεν)

Κολωνία – Βέρντερ Βρέμης 7-1 (9′ Μάινα, 16′, 21′ Τίγκες, 30′, 54′ Σκιρί, 36′ Χουσεΐνμπασιτς, 76′ αυτ. Φριντλ / 38′ Φούλκρουγκ)

Κυριακή 22/1

Ντόρτμουντ – Άουγκσμπουργκ 4-3 (29′ Μπέλιγχαμ, 42′ Σλότερμπεκ, 75′ Μπινόου-Γκίτενς, 78′ Ρέινα / 40′ Μάιερ, 45+1′ Ντεμίροβιτς, 77′ Κολίνα)

Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν (18:30)