19.2 C

Άρης – ΠΑΟΚ 77-70: Έβαψε κίτρινη τη Θεσσαλονίκη με μυθικό Νότε (hls)

Σε ένα κατάμεστο και «φλογερό» Αλεξάνδρειο ο Άρης πήρε το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης επικρατώντας με 77-70 του ΠΑΟΚ και τον έπιασε στη βαθμολογία της Basket League.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν σταθερό προβάδισμα σε όλο τον αγώνα, αφού ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από την αρχή πίσω και όσο κι αν έμενε κοντά «μπλόκαρε» όταν έφτανε η ώρα να προσπεράσει.

H ανωτερότητα αυτή των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με τον απίστευτο Νότε που πέτυχε 26 πόντους, ήταν αυτά που γύρισαν την πλάστιγγα στη μεριά του Άρη στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και τον οδήγησαν στη μεγάλη νίκη.

Οι Κίτρινοι μέσα σε μια «καυτή» ατμόσφαιρα ξεκίνησαν δυνατά και πήραν γρήγορο προβάδισμα με 15-8. Ο Δικέφαλος παρόλα αυτά κατάφερε να μείνει κοντά κυρίως χάρη στην υπεροχή που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο στα ριμπάουντ, ενώ από την άλλη το δυνατό σημείο των γηπεδούχων ήταν οι προσπάθειες κάτω από τη ρακέτα. Η περίοδος έκλεισε με τον Άρη μπροστά στους 4 (20-16) και στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Άρης άνοιξε τη διαφορά στο 22′ στους 11 πόντους (27-16) δείχνοντας την ανωτερότητα του μέχρι εκείνο το σημείο.

Παρόλα αυτά ο Δικέφαλος που είχε τον Χαντς σε εξαιρετική μέρα, μάζεψε και πάλι τη διαφορά και την «έκλεισε» στον πόντο για το 39-38 του ημιχρόνου.

Ο Άρης είχε τον Νότε σε εξαιρετική μέρα, καθώς ήταν ο πρώτος σκόρερ του, αλλά είχε ένα μεγάλο πρόβλημα με τον Γκούντγουιν, ο οποίος δεν μπόρεσε να βοηθήσει σχεδόν καθόλου. Κι αυτό γιατί χρεώθηκε με τρία φάουλ στα πρώτα 3,5 λεπτά του αγώνα, ενώ με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου έκανε και τέταρτο φάουλ.

Η εικόνα που υπήρχε μέχρι εκείνη την ώρα στον αγώνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ, αλλά μόλις έπαιρνε μία απόσταση 6-7 πόντων την έχανε αμέσως. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ είχε ακριβώς τα ίδια προβλήματα και μόλις μείωνε στο καλάθι, οι μηχανές έσβηναν.

Έτσι το ντέρμπι συνεχίστηκε και με ένα τρομερό buzzer beater του Νότε στην τελευταία φάση της περιόδου, οι Κίτρινοι πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 59-53.

Τα πράγματα συνεχίστηκαν έτσι, ο Δικέφαλος μείωσε στους «2» στις αρχές του δεκαλέπτου, αλλά η ομάδα του Καστρίτη έκανε κι πάλι αυτό που έκανε σε όλο το παιχνίδι.

Ο Χαντς συνέχισε να προσπαθεί μόνος του, οι Ασπρόμαυροι έκλεισαν στους τρεις (69-66) δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έβαλαν οριστική ταφόπλακα στα όνειρα τους, πατώντας γκάζι και επικρατώντας με 77-70.