21.4 C

Ολυμπιακός – Φοίνικας 3-0 (χρυσό σετ: 16-14): Επική πρόκριση στους τελικούς του Λιγκ Καπ με σούπερ Στερν

Με «βόμβες» από το σέρβις και τον Στερν ηγέτη στα κρίσιμα, οι Ερυθρόλευκοι πήραν τέσσερα σερί σετ (!) και πανηγύρισαν ανεπανάληπτη πρόκριση στους τελικούς του Λιγκ Καπ όπου θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό

Σέρβις, άμυνα και προσωπικότητα: ο Ολυμπιακός πανηγύρισε πρόκριση στους τελικούς του Λιγκ Καπ επικρατώντας με 3-0 του Φοίνικα Σύρου και κατακτώντας το χρυσό σετ (16-14) όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Οι Ερυθρόλευκοι έδειξαν αποφασιστικότητα για να φτάσουν σε μια – με εξαίρεση το δεύτερο σετ – εύκολη κατάκτηση των τριών σετ που χρειάζονταν και να οδηγήσουν το ματς στο χρυσό σετ.

Ο Μιχάλοβιτς με τα σέρβις του επανέφερε στη ζωή τους Συριανούς (10-12) αλλά ο Στερν είπε την τελευταία λέξη με πέντε τεράστιους πόντους.

Συνολικά οι δύο ομάδες προσέφεραν ασύλληπτο θέαμα με φοβερές άμυνες και αρκετά ράλι, εκπληκτικά σέρβις – κυρίως από πλευράς γηπεδούχων – ενώ οι Κυκλαδίτες επιβεβαίωσαν με την εικόνα τους πως θα είναι μπελάς για κάθε ομάδα στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος και στο Κύπελλο.

Ο Ολυμπιακός πήρε ένα ματς που το είχε μεγάλη ανάγκη επιβεβαιώνοντας πως έχει προσωπικότητες: Ο (ντεφορμέ) Ιντάλγκο το έδειξε στο πρώτο σετ και με τη μεγάλη υποδοχή που έβγαλε στο 15-14 του χρυσού σετ, ο Στερν έδωσε τις δικές του απαντήσεις και στο φινάλε και ο Κουμεντάκης πέτυχε 16 μεγάλους πόντους σε μια μεγάλη βραδιά για τον ίδιο και στο κομμάτι της υποδοχής.

Ο Ιντάλγκο βρήκε γρήγορα ρυθμό στο πρώτο σετ και με επίθεση και άσο άνοιξε τη διαφορά για τον Ολυμπιακό στο 14-9. Η υποδοχή του Φοίνικα ήταν χαλασμένη, Στερν και Κουμεντάκης ήταν σε καλή κατάσταση και γρήγορα οι Ερυθρόλευκοι έκαναν το 1-0 με δύο σερί άσους του Ιντάλγκο (25-17).

Το δεύτερο σετ βρήκε βελτιωμένους τους Συριανούς που με τον Ιερεσουέλο στο σέρβις και τον Μιχάλοβιτς στην επίθεση έκαναν το 7-10. Ο Κουμεντάκης με προσωπικούς πόντους ισοφάρισε (12-12) και με τους Ιντάλγκο και Στερν (ο Σλοβένος πήρε άσο για το 20-16) οι γηπεδούχοι έφεραν τα πράγματα στα μέτρα τους. Ο Ιντάλγκο πήρε νέο άσο για το 22-17 ωστόσο οι Κυκλαδίτες επέστρεψαν με τα σέρβις του Μιχάλοβιτς και πλησίασαν στον πόντο με την άουτ επίθεση του Στερν (22-21). Η ισοφάριση εν τέλει ήρθε, μαζί και το πρώτο σετ μπολ των Συριανών που σπατάλησε στο σέρβις ο Φρομ (24-24). Ο Κουμεντάκης πήρε τον επόμενο πόντο και ο Κλίνκενμπεργκ εκτέλεσε άουτ για το 26-24.

Με το 2-0 και με μαξιλαράκι, ο Ολυμπιακός ένιωσε πιο άνετα. Ο Σένισιτς ανακάτεψε την τράπουλα με την είσοδο του Γαλιώτου κι ο Φοίνικας ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός με τα σέρβις του εντυπωσιακού Φρομ (8-9). Το ερυθρόλευκο μπλοκ ξεκίνησε να λειτουργεί, ο Τράβιτσα δημιούργησε προβλήματα από την τελική γραμμή και οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι πήραν κεφάλι με τεράστια διαφορά (17-10) δίχως να υπάρχει επιστροφή με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στο χρυσό σετ.

Εκεί την πρώτη σημαντική διαφορά την πήραν οι Πειραιώτες με το άουτ καρφί του Μιχάλοβιτς, την επίθεση του Κουμεντάκη και το μπλοκ του Λινάρδου (6-3). Το +3 διατηρήθηκε ως το 9-6 για να ξεκινήσει μια άνευ προηγουμένου αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με τα σέρβις του Μιχάλοβιτς. Ο Σλοβάκος διαγώνιος διέλυσε την υποδοχή του Ολυμπιακού με επιμέρους 1-6 για το 10-12.

Ο Κωνσταντινίδης τραυματίστηκε μετά από επίθεση του Στερν κι αντικαταστάθηκε από τον Σωνάκη που μπήκε αμέσως στο σημάδι του Σλοβένου από την τελική γραμμή (12-12). Αυτός πήρε το πρώτο ματς μπολ με επίθεση από το «1» (14-13), αλλά ο Κουμεντάκης εκτέλεσε άουτ (14-14). Ο Στερν πήρε δεύτερο σετ μπολ (15-14) και τελείωσε το ματς για το 16-14 και την πρόκριση στους τελικούς του Λιγκ Καπ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-0

ΤΑ ΣΕΤ: 25-17, 26-24, 25-21 – ΧΡΥΣΟ ΣΕΤ: 16-14

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσους, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Στερν 22 (19/34 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (16/30 επ., 56% υπ. – 44% άριστες), Τράβιτσα 4 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Λινάρδος 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (9/26 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ. – 46% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 57% υπ. – 48% άριστες), Χανδρινός, Ζουπάνη.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 13 (9/30 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 2 (0/5 επ., 2 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (8/22 επ., 55% υπ. – 50% άριστες), Ιερεσουέλο 7 (2/4 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Φρομ 10 (8/19 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 22% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 39% υπ. – 39% άριστες), Γαλιώτος, Σωνάκης (λ.), Ρουμελιωτάκης 2 (2/4 επ.), Παπαδόπουλος 2 (2/2 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Παλαιολόγος (0/1 επ.)