18.3 C

Απόλλων – ΑΕΚ 61-69: Πέρασμα από την Πάτρα με ονειρικό εγχώριο ντεμπούτο του Αϊζάια Μάιλς

Με ένα ονειρικό ντεμπούτο του Αϊζάια Μάιλς στην Basket League, η Ένωση πέρασε από την Πάτρα επικρατώντας με 61-69 του Απόλλωνα.

Ο Αμερικανός που αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τη φανέλα της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα, την πήρε από το χέρι και με 19 πόντους την οδήγησε προς τη νίκη.

Ο Βέρτζε ήταν σε εξαιρετική επίσης κατάσταση για τους Πατρινούς, αλλά είχε ως μοναδικό συμπαραστάτη τον Γιώργο Μπόγρη, ο οποίος με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ έκανε double-double.

Οι Πατρινοί ήταν στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα ανταγωνιστικοί, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι για ακόμη ένα παιχνίδι και συνεχίζουν να βρίσκονται σε δύσκολη θέση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και παρέμειναν κοντά στο σκορ το πρώτο δεκάλεπτο, με τους Κιτρινόμαυρους όμως να έχουν το προβάδισμα. Προβάδισμα που διευρύνθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε μέχρι τους 10 για το 25-35 στο ημίχρονο.

Ο Απόλλων Πάτρας μπήκε πολύ καλύτερα στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να μειώσει στο 25′ μέχρι και στον πόντο (41-42), κρατώντας την ΑΕΚ και σε εκείνο το διάστημα πολύ χαμηλά στην επίθεση και κάνοντας αντίστοιχα εξαιρετική δουλειά στο δικό του επιθετικό κομμάτι.

Παρόλα αυτά η Ένωση δεν πανικοβλήθηκε και ξανά άνοιξε την απόσταση μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, για να κλείσει και πάλι μπροστά με 10 (48-58). Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι μάζεψαν κι πάλι τη διαφορά στους 5 (54-59) στο 32′, οι Κιτρινόμαυροι έδειξαν πως είχαν για ακόμη μια φορά τον τρόπο να ξεφύγουν και έφτασαν πάλι τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο για να επικρατήσουν τελικά με 61-69.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς – Σταματόπουλος – Λουλουδιάδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 25-35, 48-58, 61-69.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 6 (2), Βερτζ 16 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Ντέιβις 8 (2/10 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπόγρης 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Μαστρογιαννόπουλος 11 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βησσαρίου, Σιλά, Φιλιππάκος 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Καράμπελας 1 (0/9 σιυτ, 1/2 βολές), Καλχούν.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 9 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς (0/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάιλς 19 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (1), Μίτσελ 4 (2/12 σουτ, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Κόνιαρης 5 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), ΜακΓκριφ 6 (1/8 σουτ, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Γόντικας (2 ριμπάουντ), Παπαδάκης 8 (2), Στρέλνιεκς 6 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 14/33 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 9/12 βολές, 37 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 9 λάθη, 3 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 9/30 δίποντα, 13/28 τρίποντα, 12/17 βολές, 44 ριμπάουντ (35 αμυντικά + 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ.