24.3 C

Ιωνικός – Προμηθέας 66-74: Διπλό με σβηστές μηχανές για τους φορμαρισμένους Πατρινούς

Ο Προμηθέας πέρασε και από τη Νίκαια επικρατώντας με 66-74 του Ιωνικού και συνέχισε την ανοδική του πορεία φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες νίκες που τον ανεβάζουν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα της Πάτρας είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και έχοντας τους Τόμασον, Κουλμπόκα και Κάουαν να κάνουν τη δουλειά στην επίθεση έφτασαν στην άνετη επικράτηση.

Ο Ιωνικός που είχε τον Μαυροκεφαλίδη σε εξαιρετική μέρα, παρέμεινε στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας παρά την καυτή έναρξη που έκανε στο τέταρτο δεκάλεπτο, η οποία λίγο έλειψε να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόλις για μία περίοδο, με τον Προμηθέα να κλείνει μπροστά σε αυτή με το ελάχιστο προβάδισμα (22-23). Από εκεί και πέρα η ομάδα της Πάτρας πήρε κεφάλι στο σκορ και έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, καθώς είχε τους Τόμασον, Κουλμπόκα και Κάουαν σε εξαιρετική μέρα, αφού οι τρεις τους πέτυχαν μαζί πάνω από 40 πόντους.

Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 35-45 και η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο εκτοξεύτηκε, με τους Πατρινούς να έχουν ως όπλο πέρα από τους τρεις δεινούς σκόρερ, τα κλεψίματα, αλλά και τα λάθη, αφού ενώ στο πρώτο μέρος είχαν περισσότερα παρά το προβάδισμα τους, κατάφεραν στην τρίτη περίοδο να τα μειώσουν και παράλληλα να αυξήσουν αυτά του Ιωνικού που έφτασαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τα 18.

Έτσι η περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στους 16 (48-64) και το τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε τυπική διαδικασία. Η ομάδα της Νίκαιας παρόλο που βρισκόταν πίσω στο σκορ, είχε σε εξαιρετική μέρα τους διψήφιους Μαυροκεφαλίδη και Καπελάν, που συνέβαλα στην εξαιρετική τέταρτη περίοδο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με ένα σερί 10-0 στις αρχές της περιόδου μείωσαν τη διαφορά στους 6. Στο κρίσιμο όμως σημείο ο Προμηθέας απέδειξε την ανωτερότητα που είχε σε όλο το παιχνίδι και κατάφερε να ξαναπάρει απόσταση για να επικρατήσει τελικά με 66-74.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. – Ταρενίδης – Τσιμπούρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 35-45, 48-64, 66-74.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Λίβανος): Αρσενόπουλος 1 (4 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 19 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 λάθη), Μάντζαρης (4 ασίστ), Χόκινς 11 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λέισι 7 (2/6 τρίποντα), Κάπελαν 11 (2), Μπέμπης, Καστίγιο 6, Σίμονς 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παρκς 4 (6 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 12, Μουράτος 2, Σίμπσον 7 (1), Χογκ 4, Κουλμπόκα 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κόντιτ 9 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Γκίκας 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τόμασον 16 (6/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ), Τανούλης 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 15/28 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 15/21 βολές, 34 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 23 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 25/47 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 6/9 βολές, 31 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.