18.8 C

Ο Ολυμπιακός έκανε τη Ρεάλ να μοιάζει «μικρή»

Ο Ολυμπιακός σε κατακλύζει συναισθήματα και κάνει ολόκληρη Ρεάλ να φαίνεται παραδομένη στη μοίρα της και συμβιβασμένη με την ήττα. Γράφει ο Παναγιώτης Γκαραγκάνης

Πρώτος στην Ευρωλίγκα με ρεκόρ 13-7. Με την καλύτερη επίθεση και την καλύτερη άμυνα στη διοργάνωση. Αυτός είναι ο Ολυμπιακός. «Πάει» και η Ρεάλ Μαδρίτης. Στο ΣΕΦ που κοχλάζει, καμία ομάδα δεν έχει τύχη! Η ομάδα με τις επτά εκτός έδρας νίκες στο θεσμό, μετά βίας σκόραρε 60 πόντους. Σε κανένα από τα τέσσερα δεκάλεπτα, δεν ξεπέρασε τους 16 πόντους. Η Ρεάλ προηγήθηκε με 2-0 στα 14 δευτερόλεπτα. Και άλλες δύο φορές στη δεύτερη περίοδο (με 19-20 στο 12′ και 21-22 στο 14′). Ήθελε να πλησιάσει και να διεκδικήσει τη νίκη, αλλά δεν μπορούσε…

Από εκεί και πέρα, ο ΘΡΥΛΟΣ δεν κοίταξε ποτέ πίσω και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Η τελευταία φορά που η ισπανική ομάδα βρέθηκε κοντά στο σκορ ήταν μετά το τρίποντο του Κοζέρ στο 23′ (40-35). Σε γενικές γραμμές, ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος από την περιφέρεια (6/26 τρίποντα και 23.1%), αλλά ουσιαστικά δεν κινδύνεψε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. Όχι μόνο συντήρησε τη διαφορά, αλλά κέρδισε και με 13 πόντους στο κεφάλι. Πού να έμπαιναν και τα τρίποντα…

Η άμυνα έκανε τη διαφορά σε ένα κλασικό ντέρμπι της Ευρωλίγκας. Με 3/25 τρίποντα (12%), καμία ομάδα δεν κερδίζει στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο Ολυμπιακός έβγαλε ενέργεια, ένταση και σταμάτησε τα ατού της αντιπάλου. Μετά το δυνατό ξεκίνημα του Ταβάρες (πέτυχε 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 10 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο), ο Ολυμπιακός περιόρισε τον πανύψηλο σέντερ, ο οποίος σκόραρε όλους και όλους δύο πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Το στοχευμένο αμυντικό (και παθιασμένο) παιχνίδι των Ερυθρόλευκων «εξαφάνισε» την υψομετρική διαφορά που έχουν οι δύο ομάδες.

Ένα ακόμα εντυπωσιακό στοιχείο είναι ότι ο ΘΡΥΛΟΣ κέρδισε μία ομάδα με δυναμική και τεράστιο μπάτζετ έχοντας τους Βεζένκοβ, Παπανικολάου, Σλούκα, ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη με 2/18 τρίποντα! Ο ηρωικός και συγκινητικός Γουόκαπ, όμως, με 3/5 τρίποντα και ένα ακόμα «γεμάτο» παιχνίδι σε άμυνα, επίθεση και όλες τις στατιστικές υπηρεσίες, πέτυχε καθοριστικούς πόντους από την περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός ήταν ξανά συνεπής στο δίποντο (με 24/42 και 57.1%) και είχε τον Μπλακ σε εκπληκτικό βράδυ με 5 πόντους και 9 ριμπάουντ (τα 5 εξ αυτών επιθετικά). Όταν ο τρίτος σε ιεραρχία σέντερ πραγματοποιεί τέτοια εμφάνιση ανάμεσα σε θηρία, είναι ένα δείγμα ότι η ομάδα δουλεύει ρολόι και έχει την ικανότητα να βγάζει διαφορετικούς πρωταγωνιστές σε κάθε παιχνίδι και όταν προκύπτει ανάγκη.

Η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης έχει μικρή σημασία τη δεδομένη χρονική στιγμή. Το θέμα είναι πως ο Ολυμπιακός «γεμίζει» τον λαό του με το πληθωρικό και ψυχωμένο παιχνίδι του. Κάθε ομάδα, όσο ποιοτική και καλή είναι, έχει τις ατέλειές της, αλλά ο τρεις φορές Πρωταθλητής Ευρώπης παίζει «χορταστικό» μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ. Πραγματικά, αυτό που γίνεται στο ΣΕΦ σε κάθε ματς δεν περιγράφεται με λόγια. Ο κόσμος είναι πάντα εκεί, στις καλές και κακές στιγμές, απολαμβάνοντας κάθε «δευτερόλεπτο» αυτής της υπέροχης ομάδας.

Περισσότερη ΑΠΟΨΗ από το Athlosnews

ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ

Sport5: «Χαρτονομίσματα στους διαιτητές, χειρονομίες στους οπαδούς, θα τιμωρηθεί ο Δ. Γιαννακόπουλος από τη Euroleague;» (vids)

Το ισραηλινό τηλεοπτικό δίκτυο Sport 5 ανέβασε οπτικοακουστικά «ντοκουμέντα» που δείχνουν τον Δ. Γιαννακόπουλο να κάνει άσεμνη χειρονομία στους οπαδούς και να κουνάει χαρτονομίσματα στους διαιτητές, ενώ αναρωτιέται αν θα τιμωρηθεί για τη συμπεριφορά του ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ Παναθηναϊκός

Ντόρτμουντ – Παρί 1-0: Οι ατρόμητοι Βεστφαλοί έκαναν το πρώτο βήμα για τον τελικό του Champions League

Οι απίθανοι Βεστφαλοί έκαναν τρομερή εμφάνιση απέναντι στην Παρί και απέκτησαν ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Champions League όπου θέλουν να βρεθούν μετά από 11 χρόνια