19.7 C

Αρμάνι – Βιλερμπάν 73-79: Ο φοβερός Μάθιους έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των Γάλλων

Η Βιλερμπάν πανηγύρισε μεγάλο διπλό στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο με 73-79 και έσπασε ένα μεγάλο αρνητικό σερί 5 συνεχόμενων ηττών, ξεπερνώντας μάλιστα στη βαθμολογία τη σημερινή της αντίπαλο.

Οι δύο ομάδες πήγαν στήθος με στήθος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έχοντας από δύο πρωταγωνιστές η καθεμία, οι οποίοι έκαναν το παιχνίδι εντυπωσιακό.

Η Βιλερμπάν φάνηκε να ξεκινάει καλύτερα και πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με 4-14, που δεν κράτησε όμως για πολύ. Παρόλα αυτά οι Γάλλοι, χωρίς να έχουν απόσταση, κράτησαν το προβάδισμα, έκλεισαν μπροστά την πρώτη περίοδο και ακολούθησαν τον ίδιο δρόμο και στη δεύτερη, με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 37-42.

Ντε Κολό και Μάθιους τραβούσαν το κουπί για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όμως είδαν την Αρμάνι στο τρίτο δεκάλεπτο να τους προσπερνάει μετά από ώρα, χάρη στους φοβερούς και τρομερούς Καμπαρό και Ντέιβις που μαζί πέτυχαν πάνω από τους 40 πόντους της ομάδας τους.

Η περίοδος έκλεισε τελικά σε απόλυτη ισορροπία (57-57) και το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την Αρμάνι, η οποία με ένα σερί 5-0 έκανε το 62-57. Οι Γάλλοι όμως δεν το άφησαν αναπάντητο και έτρεξαν ένα 7-0 για να προσπεράσουν ξανά στο σκορ.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο μέχρι το 38′ που η Βιλερμπάν πήρε μια διαφορά πέντε πόντων. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να γυρίσουν και μείωσαν στους 2 (73-75) 54 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά δύο εύστοχες βολές των Γάλλων και ένα λάθος των γηπεδούχων έκριναν οριστικά το παιχνίδι και έδωσαν τη νίκη στην Βιλερμπάν με 73-79.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Αλιάγκα, Πιρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 37-42, 57-57, 73-79

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέιβις 26 (9/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη) , Τόμας , Λουγουαγού-Καμπαρό 16 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μήτρου-Λονγκ , Τονούτ 3 (1), Μέλι 2 (7 ριμπάουντ), Μπάρον 3, Ρίτσι 2, Χολ 12 (1) , Χάινς 9 (4 ριμπάουντ), Ντατόμε, Φόγκτμαν

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 17 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Νουά 6 (2) , Μποστ (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα) Καχούντι 10 (2), Ντιότ 3 (1) , Ρισασέ , Ντε Κολό 13 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές) , Φαλ 10 (3 ριμπάουντ) , Λάιτι 5 (1), Ομπάσοχαν 3

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 23/35 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 15/21 βολές, 39 ριμπάουντ ( 28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 15/27 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 16/18 βολές, 22 ριμπάουντ ( 20 αμυντικά – 2 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 λάθη, 1 μπλοκ