16.4 C

Φοίνικας – Ολυμπιακός 3-1: Εντυπωσιακοί Συριανοί έκαναν βήμα πρόκρισης με φοβερό σέρβις

Οι Συριανοί επιβεβαίωσαν την αγωνιστική τους άνοδο με μεγάλη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό των 31 λαθών και των κακών Κουμεντάκη και Ιντάλγκο - Μεγάλο ματς από τον Φρομ κόντρα στην πρώην ομάδα του

Ο Φοίνικας Σύρου πανηγύρισε μια από τις μεγαλύτερες νίκες του κόντρα στον Ολυμπιακό και μόλις τη δεύτερη απέναντί του στο Λιγκ Καπ. Οι Συριανοί επικράτησαν με 3-1 των Ερυθρολεύκων που κατέρρευσαν στο τρίτο σετ και παρουσίασαν πολύ κακή εικόνα στην υποδοχή και στην επίθεση με διαδοχικά λάθη από Κουμεντάκη και Στερν.

Το σύνολο του Αλεξάνταρ Σένισιτς έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και είναι άλλη ομάδα με τον Σέρβο στον πάγκο. Με τον Μάρκο Γαλιώτο πασαδόρο και τον Μίταρ Τζούριτς εκτός βασικής 6άδας, οι Συριανοί έκαναν πολύ μεστή εμφάνιση, πίεσαν στο σέρβις και έδειξαν χαρακτήρα στο τρίτο σετ όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 10-14 και έτρεξαν επιμέρους 15-7 για να φτάσουν στο 2-1.

Από την άλλη η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι καλείται στο Ρέντη να πάρει καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1 για να φτάσει το ματς στο χρυσό σετ και να το κατακτήσει αν θέλει να βρεθεί στον τελικό της διοργάνωσης με τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός – Μίλωνας. Από την άλλη, ο Φοίνικας θέλει δύο σετ στο «Μ. Μερκούρη» το Σάββατο και έχει κάνει πιο εύκολη τη ζωή του σε μια έδρα πάντως που οι Ερυθρόλευκοι φέτος έχουν δώσει το πολύ ένα σετ σε κάθε αντίπαλο που το επισκέφθηκε.

Οι Συριανοί είχαν πρώτο σκόρερ (και κορυφαίο) τον Κρίστιαν Φρομ που πέτυχε 19 πόντους με 4 άσους και 3 μπλοκ και παρότι δεν έκανε τρομερά πράγματα σε υποδοχή κι επίθεση, πήρε κρίσιμους πόντους, πυροβόλησε από το σέρβις ειδικά στο τρίτο σετ. Ο Μιχάλοβιτς έβαλε 18, ενώ το προβλέψιμο παιχνίδι του Ολυμπιακού έφερε 8 μπλοκ από πλευράς Παπαλεξίου και Χαραλαμπίδη.

Ο Στερν έβαλε 25 πόντους για τον Ολυμπιακό όμως για δεύτερο σερί ματς δεν του βγήκε το σέρβις, ο Παγένκ ήταν ξανά αξιόπιστος με 12, ενώ εκτός κλίματος ήταν εξ αρχής ο Ιντάλγκο και από το τρίτο σετ ο Κουμεντάκης τον οποίο φόρτωσε με επιθέσεις στο τέλος ο Τράβιτσα ανεπιτυχώς.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1

ΤΑ ΣΕΤ: 25-22, 20-25, 25-21, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 10 άσους, 41 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 18 (15/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 8 (4/8 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 8 (2/10 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 5 (5/13 επ., 40% υπ. – 33% άριστες), Γαλιώτος 3 (1/4 επ., 2 άσοι), Φρομ 19 (12/34 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ, 44% υπ. – 27% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ., 40% υπ. – 20% άριστες), Ιερεσουέλο, Ρουμελιωτάκης 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος 2 (2/4 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζουλιάνι): Παγένκ 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Στερν 25 (21/39 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 8 (7/29 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 59% άριστες), Τράβιτσα 3 (3/6 επ.), Λινάρδος 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 9 (7/16 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 45% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 57% υπ. – 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Χανδρινός 7 (6/18 επ., 1 άσος,  71% υπ. – 62% άριστες), Ζουπάνη (0/2 επ.)