12.5 C

Ρόμα – Φιορεντίνα 2-0: Ο Ντιμπάλα την κάνει να ονειρεύεται αστέρια (hls)

Η Ρόμα λύγισε τη σκληροτράχηλη Φιορεντίνα – που αγωνίστηκε για πάνω από 70 λεπτά με παίκτη λιγότερο – και έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη με 2-0.

Οι Ρωμαίοι πανηγύρισαν μία υπερπολύτιμη νίκη που τους ανέβασε στους 34 βαθμούς και μπήκαν για τα καλά στη μάχη για τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, καθώς βρίσκονται μόλις τρεις βαθμούς πίσω από Γιουβέντους και Ίντερ και τέσσερις πίσω από τη Μίλαν.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο μπήκε δυνατά στο ματς και έβαλε μπελάδες από νωρίς στην άμυνα της Φιορεντίνα. Η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες του ματς ήρθε στο 24′, όταν ο Ντοντό δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τους φιλοξενούμενους από πολύ νωρίς στο παιχνίδι με 10 παίκτες.

Η Ρόμα ξετύλιξε το δώρο και μπήκε μπροστά στο σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 45λεπτο. Στο 40′ ο Έιμπραχαμ έστρωσε με το στήθος την μπάλα στον Ντιμπάλα και αυτός με φανταστικό σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν ένα τέρμα στο δεύτερο μέρος που θα κάνει τη ζωή τους πιο εύκολη και το βρήκαν έστω και λίγο αργά. Έιμπραχαμ και Ντιμπάλα ήταν κι πάλι πρωταγωνιστές στη φάση του 82ου λεπτού, με τον Άγγλο να δημιουργεί ένα ακόμη τέρμα για τον Αργεντινό που με το δεύτερο προσωπικό του σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του.

ΡΟΜΑ: Πατρίσιο, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Κουμπούλα, Τσελίκ, Κριστάντε, Μπόβε (67′ Μάτιτς), Ζαλέβσκι (67′ Σπινατσόλα), Ντιμπάλα (89′ Μπελότι), Πελεγκρίνι (74′ Ταχίροβιτς), Έιμπραχαμ (89′ Σολμπάκεν)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσιάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Ίγκορ, Μπιράγκι, Αμραμπάτ, Ντάνκαν (29′ Βενούτι), Ικονέ (46′ Ικονέ), Μποναβεντούρα (85′ Καστροβίλι), Κουαμέ, Γιόβιτς (46′ Μπάρακ)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 13/1

Νάπολι – Γιουβέντους 5-1 (14′, 65′ Όσιμεν, 39′ Κβαρατσχέλια, 55′ Ραχμάνι, 72′ Ελμάς / 42′ Ντι Μαρία)

Σάββατο 14/1

Κρεμονέζε – Μόντσα 2-3 (67′ Τσιοφάνι, 83′ Ντέσερς / 8′ Τσιουρία, 19′ αυτ., 55′ Καπράρι)

Λέτσε – Μίλαν 2-2 (3′ αυτ. Ερναντέζ, 23′ Μπασκιρότο / 58′ Λεάο, 70′ Καλάμπρια)

Ίντερ – Βερόνα 1-0 (3′ Λαουτάρο Μαρτίνες)

Κυριακή 15/1

Σασουόλο – Λάτσιο 0-2 (45+3′ πεν. Τζακάνι, 90+4′ Φελίπε Άντερσον)

Ουντινέζε – Μπολόνια 1-2 (10′ Μπέτο / 59′ Σανσόνε, 80′ Πος)

Τορίνο – Σπέτσια 0-1 (28′ πεν. Ενζολά)

Αταλάντα – Σαλερνιτάνα 8-2 (5′ Μπογκά, 20′ πεν., 54′ Λούκμαν, 23′ Σκαλβίνι, 38′ Κουπμάινερς, 41′ Χόιλουντ, 61′ Έντερσον, 85′ Τσορτέα / 10′ Ντιά, 56′ Καβίλια)

Ρόμα – Φιορεντίνα 2-0 (40′, 82′ Ντιμπάλα)