16.4 C

NBA: Οι Σέλτικς δεν αφήνουν το πόδι από το γκάζι, νέα ήττα των Μπακς απόντος του Γιάννη

Οι Σέλτικς, σημείωσαν την έκτη διαδοχική νίκη τους στο εφετινό ΝΒΑ, επικρατώντας στην Σάρλοτ των Χόρνετς με 122-106 και με πρωταγωνιστή (ξανά) τον Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος άλλαξε την εικόνα του ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «Κέλτες», που διατηρούν το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα με 32 νίκες και μόλις 12 ήττες, έφθασαν στην επιτυχία, χάρη στον εντυπωσιακό Τέϊτουμ, ο οποίος «ανέβασε ταχύτητα» στο τρίτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 17 από τους 33 πόντους του, ενώ είχε παράλληλα εννέα ριμπάουντ κι έξι ασίστ.

Πολύ καλή απόδοση, είχαν οι Μάλκολμ Μπρόγκντον (30π.) και Μάρκους Σμαρτ (13π, 12ασ.), ενώ από τους γηπεδούχους, «διασώθηκε» μόνο ο ΛαΜέλο Μπολ με 31 πόντους κι εννέα ασίστ.

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, το Μιλγουόκι ηττήθηκε ξανά από το Μαϊάμι, σε διάστημα τριών ημερών, απόψε με 111-95 και, πλέον, οι Χιτ πλησίασαν ακόμη περισσότερο στην εξάδα, ενώ οι Μπακς… κινδυνεύουν.

Η απουσία του Greek Freak, αλλά και των Κρις Μίντλετον, Σερτζ Ιμπάκα επηρέασε σημαντικά τα Ελάφια, που μετά τη νέα ήττα «έπεσαν» στο 27-16 (16-5 εντός και 11-11 εκτός έδρας) και θα επιδιώξουν στα επόμενα ματς στην έδρα τους να καλύψουν το χαμένο έδαφος.

Για το Μιλγουόκι, που θα υποδεχθεί το βράδυ της Δευτέρας (16/01, 21:30) τους Ιντιάνα Πέισερς, ο Πόρτις με 15 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ, ενώ 14 σημείωσε ο Κόνατον (4 τρίποντα), 13 ο Λόπεζ κι από 12 οι Άλεν και Χολιντέι.