21.4 C

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 3-2: Έμεινε στη μέση η ανατροπή, ήττα στις λεπτομέρειες για τις Ερυθρόλευκες

Ο δεύτερος γύρος στη Volley League Γυναικών έχει ξεκινήσει άκρως θετικά για την ΑΕΚ η οποία μετά τη νίκη με 3-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ στο «Απόστολος Κόντος» επικράτησε με 3-2 στις λεπτομέρειες του Ολυμπιακού στο ίδιο γήπεδο.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ ήταν ανώτερη στα δύο πρώτα σετ, αλλά οι Ερυθρόλευκες επέστρεψαν δυναμικά και ισοφάρισαν οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί έγινε τρομερή μάχη με τις παίκτριες του Λορέντζο Μιτσέλι να γνωρίζουν την ήττα με 19-17.

Ο Ολυμπιακός έκανε μια σειρά από λάθη και στα σημεία που ήταν μπροστά στο σκορ και έκλεισε το ματς με 40 (!) και χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Η Κούμπουρα σημείωσε 32 πόντους και ήταν η κορυφαία για τις Ερυθρόλευκες ενώ Σάλας και Γουίντερς είχαν από 12.

Η Σίλβα και η Καλντερόν πέτυχαν από 19 και 18 αντίστοιχα, με τη Νίζετιχ να κάνει σπουδαία δουλειά στην υποδοχή.

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 6 άσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Οτσάλ): Νίζετιχ 13 (13/41 επ., 71% υπ. – 40% άριστες), Καλαντάτζε 10 (5/11 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Καλντερόν 18 (15/32 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ – 32% υπ., 18% άριστες), Σίλβα 19 (17/45 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Κουλίκοβα 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ), / Αρτακιανού (λ. 56% υπ., 32% άριστες), Ξυντάρα, Βλαχάκη 1 (1/3 επ. – 33% υπ., 33% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μιτσέλι): Γιώτα 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Γουίντερς 14 (11/27 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ – 51% υπ., 24% άριστες), Λαμπρούση 11 (8/18 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Σάλας 14 (14/30 επ., 59% υπ., 27% άριστες), Κούμπουρα 32 (28/59 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ), Καράρο 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ. 31% υπ., 14% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1 μπλοκ), Χριστοδούλου, Ζαφειρίου