17.2 C

Καρδίτσα – ΑΕΚ 64-70: Τα βρήκε σκούρα, αλλά στο τέλος λύγισε τους ουραγούς η Ένωση

Η Καρδίτσα έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, αλλά η Ένωση κατάφερε να περάσει έστω και με τα χίλια ζόρια από τη θεσσαλική πόλη επικρατώντας με 64-70.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, αφού αγνοούν τη χαρά της νίκης από τον Οκτώβριο και τη δεύτερη αγωνιστική. Η Καρδίτσα ήταν κάτι παραπάνω από ανταγωνιστική σε όλο το παιχνίδι, αλλά στο τέλος λύγισε, με την Ένωση να είναι σαφώς πιο έμπειρη και ψύχραιμη όπου χρειαζόταν. Έτσι οι Θεσσαλοί παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Κιτρινόμαυροι βρίσκονται στην 4η μαζί με τον Κολοσσό Ρόδου, που επικράτησε του Ιωνικού νωρίτερα σήμερα.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά. Παρά τη μεγάλη διαφορά δυναμικής των δύο ομάδων, η Καρδίτσα ήθελε πολύ τη νίκη και έδειξε από την αρχή πως θα βάλει δύσκολα στην Ένωση.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 20-24 και τους γηπεδούχους να μετράνε το εντυπωσιακό 4/7 τρίποντα σε ένα δεκάλεπτο.

Από την πλευρά της η Ένωση ήταν και αυτή αρκετά εύστοχη, ενώ κυριάρχησε και στη μάχη των ριμπάουντ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να έχει σε εξαιρετική ημέρα τους Φλιώνη και Στρέλνιεκς. Έτσι πήγε μπροστά στα αποδυτήρια, χωρίς όμως να πάρει κάποια διαφορά αφού τη χώριζε μόλις ένα καλάθι από τους γηπεδούχους.

Μάλιστα, με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Καρδίτσα κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ παίρνοντας μάλιστα διαφορά 5 πόντων (45-40). Εκεί ήταν και το μοναδικό σημείο που η ΑΕΚ έδειξε αρκετά ανώτερη στον αγώνα, αφού έτρεξε ένα σερί 15-0 και όχι απλά πέρασε μπροστά, αλλά ανέβασε και τη διαφορά στους 10.

Η Καρδίτσα όμως ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει και απάντησε με σερί 10-0 για την απόλυτη ισοπαλία. Οι Θεσσαλοί είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Πίτερς που πέτυχε 16 πόντους και μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας βάσιμες ελπίδες πως θα καταφέρουν να πανηγυρίσουν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Εκεί όμως η Ένωση έδειξε πιο έμπειρη και ψύχραιμη, καταφέρνοντας να ξεφύγει μέχρι και με εννιά, κάνοντας έτσι τη ζωή της εύκολη καθώς οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν και οι Κιτρινόμαυροι πανηγύρισαν τη νίκη με 64-70.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 37-39, 55-55, 64-70

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπεχάιμ 11 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Πριτζέτ 6 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα0, Καρράς (0/5 δίποντα), Αγραβάνης 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουέστ 8 (1), Πίτερς 16 (5/10 τρίποντα), Αθηναίου 5 (1), Γκιουζέλης 2, Γκάμπροβσεκ 5, Σαρικόπουλος 4

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 6 (3/4 δίποντα), Φλιώνης 12 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΓκρίφ 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 13 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίτσελ 4 (14 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Μάντσεν 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 13 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 12/35 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 7/14 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 20/37 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 9/11 βολές, 48 ριμπάουντ (37 αμυντικά – 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη