20.9 C

Βιλερμπάν – Βαλένθια 79-83: Η δεύτερη συνεχόμενη νίκη κάνει τους Ισπανούς να ονειρεύονται οκτάδα

Η Βαλένθια ντούμπλαρε τις νίκες της στη διαβολοβδομάδα της EuroLeague πανηγυρίζοντας μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 79-83 επί της Βιλερμπάν.

Οι Νυχτερίδες ανέβηκαν στο 9-10 και αν δεν βρίσκονται σε θέση ισχύεις στη μάχη της οκτάδας, έχουν κάθε δικαίωμα να ονειρεύονται.

Οι Γάλλοι συνεχίσουν την καθοδική τους πορεία γνωρίζοντας την 5η συνεχόμενη ήττα τους στη διοργάνωση και την 7η συνολικά στην έδρα τους.

Ήταν ένα παιχνίδι με δύο εντελώς διαφορετικές καταστάσεις, με τις Νυχτερίδες να κάνουν καταπληκτικό πρώτο μέρος και τους Γάλλους να κάνουν τρομερό comeback στο δεύτερο.

Η Βαλένθια μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο που όλα έδειχναν πως θα τις προσφέρει ένα εύκολο υπόλοιπο του αγώνα. Έχοντας εξαιρετική επίδοση κάτω από τη ρακέτα και ευστοχώντας σε 8 τρίποντα, κατάφερε να πάρει μια διαφορά 20 πόντων (25-45) μόλις στο 17′ του αγώνα. Από την πλευρά της η Βιλερμπάν σουλουπώθηκε λίγο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και κατάφερε μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια να κατεβάσει τη διαφορά στους 15 (37-52).

Κι απ’ ό,τι αποδείχθηκε αυτό το μικρό μάζεμα της διαφοράς ήταν χρυσάφι για τους Γάλλους, αφού στην αρχή της τρίτης περιόδου έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 και έφεραν το ματς στα ίσια (54-54).

Μάλιστα μετά από λίγο πήραν προβάδισμα με 57-56 για πρώτη φορά μετά το 2-0 της αρχής του παιχνιδιού κι έδειξαν πως επέστρεψαν για τα καλά.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να έχουν πνοή στο παιχνίδι κυρίως στην άμυνα τους και το γεγονός πως οδήγησαν τη Βαλένθια σε διψήφιο αριθμό λαθών, τη στιγμή που στο πρώτο ημίχρονο είχε μόλις τέσσερα.

Οι δύο ομάδες πήγαν στην 4η περίοδο με τις διαφορές να είναι ελάχιστες, αλλά τις Νυχτερίδες να έχουν πάρει κι πάλι το προβάδισμα και να μένουν σταθερά μπροστά.

Η Βιλερμπάν πέρασε μπροστά στο σκορ με 72-71 στο 37′ αλλά κάπου εκεί φάνηκε να μην έχει άλλες αντοχές, καθώς η Βαλένθια με σερί 8-0 βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7 πόντους διαφορά ενάμιση λεπτό πριν το τέλος.

Όμως οι Γάλλοι ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν και έτρεξαν το δικό τους 6-0 για να ρίξουν τη διαφορά στο ελάχιστο 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Οι βολές μπήκαν για τους Ισπανούς και με 13 δευτερόλεπτα για το τέλος και την μπάλα στα χέρια του Ντε Κολό τον έστειλαν στις βολές. Εκεί ο Γάλλος αστόχησε στην πρώτη και τα πράγματα έγιναν κάτι παραπάνω από δύσκολα για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έπεσαν σε κάποιο ολικό σφάλμα και όντας εύστοχοι στις βολές επικράτησαν με 79-83.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Τραβίτσκι, Κλιβάζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 37-52, 60-62, 79-83

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 10 (3/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νουά 2, Καχούντι 13 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντιότ 10 (2), Ρισασέ 2, Ντε Κολό 14 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φαλ 12 (6/7 δίποντα), Λάιτι 3 (3/3 βολές), Ομπάσοχαν 7 (1), Τζάκσον-Καρτράιτ, Πονς 6

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Πουέρτο 9 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ), Πρέπελιτς 11 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πραντίγια 2, Γουέμπ 8 (2), Λόπεθ-Αροστέγι 13 (1 τρίποντο, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φεράντο 11 (3), Ράντεμπο 13 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντούμπλιεβιτς 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλεξάντερ 9 (1), Ντε Λαρέα, Μάρι

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 19/34 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 14/17 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 16/27 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 12/14 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 14 επιθετικά), 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη