21.4 C

Πολκοβίτσε – Ολυμπιακός 76-52: Καθίζηση και στην Πολωνία για τις Ερυθρόλευκες

Πολύ βαριά ήττα με 76-52 στην Πολωνία από την ισχυρή Πολκοβίτσε γνώρισε ο Ολυμπιακός που έπεσε στο 0-9 στον όμιλο της EuroLeague Women.

Οι Ερυθρόλευκες ήταν ανταγωνιστικές για μόλις 15′ αλλά στη συνέχεια οι Πολωνές ανέβασαν την απόδοσή τους και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +15 (39-24).

Παρά την καλή τους άμυνα στην τρίτη περίοδο, οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την 9η διαδοχική ήττα στη διοργάνωση.

Η Γκούσταφσον σημείωσε 17 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, η Σταμολάμπρου αποτέλεσε σημαντικό στήριγμα με 13 πόντους αλλά οι γηπεδούχες είχαν τις λύσεις με τις εξαιρετικές Μαβουνγκά και Σπανού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 39-24, 52-30, 76-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Αγιούσο 6 (1/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Δίελα, Σουκ 4 (2/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σταμάτη 6 (2/7 τρίποντα), Σταμολάμπρου 13 (3/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Αυτζή 2, Γκούσταφσον 17 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Νικολοπούλου (0/5 σουτ), Σκόριτς 4, Σύρρα