19.9 C

Άγιος Νικόλαος – Απόλλων Παραλιμνίου 1-2: Ιστορική πρόκριση μέσω παράτασης στους «8» του Κυπέλλου (vid)

Μια ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγυρίζει ο Απόλλων Παραλιμνίου που επικράτησε με 1-2 στην Κρήτη απέναντι στον Άγιο Νικόλαο.

Η ομάδα των Σερρών ήταν ανώτερη αλλά το 1-1 όπως διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος την υποχρέωσε να κυνηγήσει την πρόκριση στην παράταση απέναντι σε μια ομάδα που ήταν στα μέτρα της αφού αμφότερες αγωνίζονται στη Γ’ Εθνική.

Το Παραλίμνι προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Γεωργιάδη ο οποίος ήταν και ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών. Ο Άγιος Νικόλαος ισοφάρισε με πλασέ στο 30′, το 1-1 παρέμεινε και πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα πέναλτι ο Γεωργιάδης χτύπησε ξανά.

Στο 109′ από το κλέψιμο του σκόρερ του πρώτου γκολ, εκείνος έφυγε ταχύτατα μόνος στην αντεπίθεση και με υπέροχη λόμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.