19.7 C

Ίντερ – Πάρμα 2-1: Ο 44χρονος Μπουφόν ύψωσε τείχος, αλλά οι Νερατζούρι το έσπασαν στην παράταση

Τι κι αν έχει κλείσει το 44ο έτος της ηλικίας του, ο σπουδαίος Τζιανλουίτζι Μπουφόν πάλευε μόνος του με τα θηρία της Ίντερ μέχρι το 109ο λεπτό της παράτασης όταν ο Ατσέρμπι με μία κεφαλιά-δυναμίτη τον νίκησε για το τελικό 2-1 των Νερατζούρι στην παράταση επί της Πάρμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κόπα Ιτάλια.

Σε ένα ματς που έγινε ροντέο από το πουθενά η Κυπελλούχος του 2022 Ίντερ είδε την Πάρμα να της κλέβει την πρόκριση μέσα στο Σαν Σίρο μέχρι το 88′, όταν ο Λαουτάρο Μαρτίνες φόρεσε την μπέρτα του ήρωα και με ένα τυχερό γκολ έστειλε το ματς στην παράταση.

Βέβαια, έπρεπε πρώτα να «μιλήσει» η απίστευτη κλάση του αγέραστου Μπουφόν που κράτησε όρθιους τους Παρμεζάνι στο 91′ υψώνοντας το πρώτο «τείχος» στο πλασέ του Τζέκο.

Τελικώς η λύση για την Ίντερ ήρθε στο 109ο λεπτό της παράτασης με τον Ατσέρμπι να πιάνει μία τρομερή κεφαλιά από γωνιακή θέση στα πέριξ της μεγάλης περιοχής, με τον Μπουφόν εκτός θέσης, για το τελικό 2-1 των γηπεδούχων με ανατροπή.

Η μαχητική Πάρμα το πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην πολυπόθητη ισοφάριση για τα πέναλτι. Είχε προηγηθεί στο σκορ από το πρώτο μέρος με γκολ του Γιούριτς, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό.

Στην επόμενη φάση («8») η Ίντερ θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Αταλάντα – Σπέτσια.