21.4 C

Βίρτους – Ζαλγκίρις 77-87: Οι ανεβασμένοι Λιθουανοί λύγισαν τον ονειρικό Τεόντοσιτς και πέρασαν από την Μπολόνια

Η Ζαλγκίρις έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Βίρτους Μπολόνια επικρατώντας με 77-87.

Οι Λιθουανοί έφτασαν στο 10-8 και ανέβηκαν ακόμη παραπάνω στον βαθμολογικό πίνακα της EuroLeague και στη μάχη που κάνουν για την οχτάδα.

H ομάδα από το Κάουνας ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική μέρα αρκετούς παίκτες, όπως οι Μπραζντέικις, Σμιτς και Ουλάνοβας, ενώ αντίθετα η Μπολόνια που έχασε έδαφος στη μάχη της 8ης θέσης, είχε τον Τεόντοσιτς να παλεύει μόνος του και να πετυχαίνει 21 πόντους.

Η Ζαλγκίρις μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και πήρε γρήγορα γρήγορα διψήφια διαφορά, καθώς βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6-18 στο 8′.

Έτσι έκλεισε και την περίοδο (13-24), με τους Ιταλούς όμως να μπαίνουν καλύτερα στη δεύτερη και να κατεβάζουν στους 7.

Η διαφορά κυμαινόταν σε εκείνα τα επίπεδα για όλο το δεκάλεπτο, μέχρι να πατήσουν γκάζι οι γηπεδούχοι και να μειώσουν στους τέσσερις στο τέλος του ημιχρόνου (36-40).

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ανάσες στο σκορ και να πλησιάζουν κι πάλι διψήφιες διαφορές και τους γηπεδούχους αμέσως να κατεβάζουν και πάλι.

Όλα αυτά μέχρι το 30′ που η Βίρτους Μπολόνια πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς (59-58) κυρίως χάρη στον εξαιρετικό Τεόντοσιτς.

Η περίοδος έκλεισε στην απόλυτη ισορροπία και το 60-60 κι οι δύο ομάδες ξεκίνησαν από την ίδια αφετηρία στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί η Ζαλγκίρις ήταν πιο ψύχραιμη και έχοντας περισσότερες λύσεις στη φαρέτρα της, επιβεβαίωσε την εικόνα που υπήρχε σε σχεδόν όλη την αναμέτρηση και μάλιστα πατώντας γκάζι στα δύο λεπτά, ανέβασε τη διαφορά στους 10 για το τελικό 77-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-24, 36-40, 60-60, 77-87

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Παγιόλα 6 (2/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπακό 7, Τζαϊτέ 9, Λούντμπεργκ 3 , Σενγκέλια 4 , Χάκετ 6 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίκι 3, Γουίμς 7 (1), Οτζελέγε 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 21 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Μακσβίτις): Τέιλορ 10, Λεκαβίτσιους 2, Χέιζ 2 (9 ριμπάουντ), Σμιτς 17 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπιρούτις 5, Μπραζντέικις 17 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Πολονάρα 2 (3 ριμπάουντ), Ντίμσα 4 (1/4 τρίποντα), Μπουτκεβίτσιους 13 (5 ριμπάουντ) , Ουλάνοβας 15 (2/4 τρίποντα, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βίρτους Μπολόνια: 19/34 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 15/22 βολές, 24 ριμπάουντ ( 19 αμυντικά – 5 επιθετικά), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 22/42 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 28/33 βολές, 38 ριμπάουντ ( 27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη