15.9 C

Περιστέρι – Ντιζόν 92-88 (παρ.): Πήρε το θρίλερ και πάει στη Γαλλία για την πρόκριση

Το φανταστικό Περιστέρι επικράτησε σε ένα ματς θρίλερ με 92-88 επί της Ντιζόν στην παράταση (κ.δ 81-81), έκανε το 1-1 στη μεταξύ τους σειρά στα play in του Basketball Champions League και θα ταξιδέψει στη Γαλλία για να τα παίξει όλα για όλα για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Το ματς ήταν απόλυτο ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του και εξελίχθηκε σε ένα απόλυτο θρίλερ. Το Περιστέρι μπήκε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας από θέση ισχύος, αλλά η Ντιζόν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη που είχε σε εξαιρετική μέρα τους Φρανσίσκο (18 πόντους) και Αγραβάνη (16 πόντους), δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και την ψυχραιμία της και πανηγύρισε τεράστια νίκη που στέλνει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Το Περιστέρι ήταν εμφανώς αγχωμένο και δεν μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο παρκέ, πράγμα που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Ντιζόν και πήρε γρήγορο προβάδισμα κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 8 (12-20).

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους γηπεδούχους στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με την Ντινόζ να ανεβάζει σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (12-25). Εκεί όμως η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με πρωταγωνιστή τον Φρανσίσκο, έτρεξε ένα απίστευτο σερί 16-3 και ισοφάρισε σε 28-28 πριν προσπεράσει μετά από λίγο με 32-31.

Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι που σε όλα τα σημεία του οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι. Από τη μία για την Ντιζόν οι εκπληκτικοί – και διψήφιοι – Ντουκότε, Χρόβατ και Μακντάφι και από την άλλη για το Περιστέρι – επίσης διψήφιοι – Αγραβάνης, Φρανσίσκο και Μπίλαν, δημιουργούσαν ένα εκρηκτικό μείγμα στο παιχνίδι και ένα απόλυτο ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν μπροστά με 64-59 την τρίτη περίοδο και μπήκαν με αυτό το μικρό προβάδισμα στην κρίσιμη τέταρτη.

Εκεί μπήκε στην εξίσωση και ο Ντένμον για τους γηπεδούχους και το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και το Περιστέρι να έχει σταθερά το προβάδισμα, εκτός από το 37′ που οι Γάλλοι προσπέρασαν (73-74).

Όμως η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έτρεξε ένα γρήγορο σερί 5-0 και βρέθηκε ξανά μπροστά με τέσσερις.

Το παιχνίδι όμως δεν είχε κριθεί σε καμία περίπτωση και η Ντιζόν όντας πίσω στο σκορ με δύο πόντους έχασε μεγάλη ευκαιρία 49 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να ισοφαρίσει, αστοχώντας σε δύο βολές.

Το Περιστέρι πήγε από την πλευρά του στις βολές και δεν άφησε την ευκαιρία να χαθεί, ανεβάζοντας τη διαφορά στους τέσσερις και κρατώντας τη νίκη στα χέρια του.

Το θρίλερ συνεχίστηκε, αφού οι Γάλλοι κέρδισαν τρεις βολές 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και αυτή τη φορά ευστόχησαν για να φέρουν το ματς στον πόντο (80-79).

Η ομάδα του Σπανούλη χαράμισε τη μία από τις δύο βολές στη συνέχεια και η Ντιζόν είπε ένα μεγάλο «ευχαριστώ» ισοφαρίζοντας σε 81-81 και στέλνοντας το ματς στην παράταση, αφού στα δευτερόλεπτα που απέμεναν δεν άλλαξε κάτι.

Οι γηπεδούχοι δεν φάνηκε να σοκάρονται από την εξέλιξη αυτή και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στην παράταση, με τους Γάλλους όμως να ακολουθούν από κοντά και να είναι εκεί να εκμεταλλευτούν την κάθε ευκαιρία.

Έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι χέρι χέρι στο τελευταίο λεπτό, με τους γηπεδούχους να έχουν την ελάχιστη διαφορά (88-87).

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες σπατάλησαν από μία βολή αμφότερες και με το σκορ στο 89-88 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η Ντιζόν αστόχησε σε τρίποντο.

Μετά την εξέλιξη αυτή και με την μπάλα στα χέρια των γηπεδούχων, οι Γάλλοι δέχθηκαν τεχνική ποινή και η ομάδα του Σπανούλη ευστόχησε στις τελευταίες βολές για να πάρει προβάδισμα ασφαλείας (92-88) 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Το τελευταίο σουτ ήταν άστοχο και το 92-88 ήταν το τελικό αποτέλεσμα που έκανε τους Περιστεριώτες να ξεσπάσουν σε έντονους πανηγυρισμούς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρέγιτς – Μπαλντίνι – Καλατράβα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-20, 37-40, 64-59, 81-81κ.α., 92-88.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ντένμον 16 (2/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Φρανσίσκο 19 (2/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ), Τζούστον 2, Κασελάκης 13 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ραντάνοβ 5 (6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 16 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιλάν 16 (5/10 δίποντα, 6/9 βολές, 8 ριμπάουντ), Μωραΐτης 5, Περσίδης.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Μπρέμπλι 5 (2/8 σουτ), Χόλστον 8 (2/10 σουτ, 2/2 βολές, 10 ασίστ), Χρόβατ 18 (4/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), ΜακΝτάφι 20 (7/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γουέαρ 12 (8 ριμπάουντ), Αλινγκέ 2, Ντουκοτέ 21 (3/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Λουμ 2, Μόμπλι.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 18/37 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 26/32 βολές, 39 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 17 επιθετικά), 25 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ντιζόν: 17/33 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 18/23 βολές, 40 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 15 επιθετικά), 26 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.