22.6 C

Μονακό – Ολυμπιακός 64-60: Πάλεψε, τα ‘σπασε, έχασε

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο, τα έκανε μούσκεμα στα επόμενα δυο και όταν ήρθε η ώρα της κρίσης κατάλαβε πόσο πολύ του κόστισε η αστοχία στις βολές (12/21)

Έβαλε τα χέρια του κι έβγαλε τα μάτια του στο Γκαστόν Μεντεσάν ο Ολυμπιακός. Οι Ερυθρόλευκοι γνώρισαν την ήττα με 64-60 από τη Μονακό σε μια βραδιά που για 30′ τίποτα δεν κύλησε ιδανικά.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν ένα ασύλληπτο πρώτο ημίχρονο με φοβερό παιχνίδι στο καλάθι, αλλά οι Μονεγάσκοι με 14 πόντους του (άποντου στα πρώτα 10′) Μάικ Τζέιμς μείωσαν τη διαφορά και στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασαν σε ανατροπή εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού.

Οι Ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να σταματήσουν την ορμή του Ντιαλό στην τέταρτη περίοδο και παρότι τους δόθηκαν οι ευκαιρίες έχασαν την ευκαιρία να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από το Πριγκιπάτο γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα τους από τους Μονεγάσκους φέτος (64-60) με αποτέλεσμα να πέσουν στο 11-7, την ώρα που οι νικητές έφτασαν στο 12-6.

Χαμένες βολές (12/21 συνολικά), 15 λάθη και 28% στο τρίποντο αποτυπώνει την αλήθεια του αγώνα για τους παίκτες του Ολυμπιακού όπου πλην του Πίτερς (12π. με 4/5 τρίποντα) ουδείς διασώθηκε. Οι περιφερειακοί δεν μπόρεσαν να πάρουν σωστές αποφάσεις ειδικά στην τρίτη περίοδο, ενώ η Μονακό που είχε πρώτο σκόρερ τον Τζέιμς (19π. με 7/18 σουτ και 7 λάθη) είχε κορυφαίο – στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο τον Ντιαλό και ανέλπιστο ήρωα τον Μακουντού που έκανε πολλή δουλειά στην πρώτη του ουσιαστικά γεμάτη εμφάνιση σε αγώνα Ευρωλίγκας.

Το πλάνο του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν άρτια εκτελεσμένο στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 12 πόντων (8-20) έχοντας αφήσει άσφαιρο τον Μάικ Τζέιμς (η Μονακό είχε 0/5 τρίποντα) και με επιθετικά ριμπάουντ που κάλυψαν το πρόβλημα που δημιουργήθηκε από τη δική του αστοχία από μακριά (1/8). Ο Φαλ τροφοδοτήθηκε πολύ στο καλάθι των Μονεγάσκων κι έφτασε τους 7 πόντους όσους είχε και ο Παπανικολάου που έβαλε το μοναδικό τρίποντο των Ερυθρολεύκων.

Ό,τι έχτιζε όμως στην πρώτη περίοδο, άρχισε να το γκρεμίζει σταδιακά στη δεύτερη. Ο Μάικ Τζέιμς σαν να… ξεκίνησε το ματς από την αρχή έβαλε 14 πόντους σε 10′ και η Μονακό έτρεξε επιμέρους 23-14 σε όλη την περίοδο. Ο Πίτερς έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα για τον Ολυμπιακό που είδε τη διαφορά των 12 πόντων να πέφτει στους 3 (31-34).

Η τρίτη περίοδος ήταν σκέτη καταστροφή για τους Ερυθρόλευκους που υπέπεσαν σε 7 λάθη (!) με τους Γουόκαπ και Παπανικολάου να δίνουν πολλές ευκαιρίες στους Μονεγάσκους οι οποίοι ωστόσο σκόραραν μόλις 15 πόντους με τον Τζέιμς να έχει 1/2. Ο Ουατάρα και ο Μακουντού έκαναν ζημιά στους φιλοξενούμενους. Η Μονακό πια είχε το προβάδισμα (παρότι δεν ήταν εύστοχη) με 45-40 κι ο Ολυμπιακός έπρεπε να βελτιώσει πολλά.

Για 6′ στην τέταρτη περίοδο οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα πάνω στους σκόρερ των φιλοξενούμενων αλλά ο Ντιαλό έγινε ένα πρόβλημα που δεν αντιμετωπίστηκε. Ο πρώην παίκτης του Λαυρίου έβαλε 9 πόντους (η μία προσπάθεια ήταν τρίποντο και φάουλ) με τον Πίτερς να βάζει δύο τρίποντα, τον Μακουντού να γίνεται ο παίκτης-έκπληξη των γηπεδούχων.

Ο ΜακΚίσικ ισοφάρισε με τρίποντο στα 100″ (59-59), ο Τζέιμς στα 40″ πήρε τον διάδρομο και πέτυχε τους πρώτους του πόντους στην τέταρτη περίοδο (61-59) με τον Σλούκα να αστοχεί και τον Ντιαλό να κερδίζει φάουλ και να βάζει 1/2 βολές (62-59).

Ο Μακουντού έκανε φάουλ στον Σλούκα για να μην προλάβει να εκτελέσει τρίποντο, ο γκαρντ του Ολυμπιακού έχασε μία βολή κι ο Οκόμπο στον αιφνιδιασμό τελείωσε το ματς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ – Νέντοβιτς – Μπάλακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-20, 31-34, 45-40, 64-60

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 13/28 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 11/17 βολές, 42 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 11 επιθετικά), 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 12/26 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 12/21 βολές, 42 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Οκομπό 6 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μπλόσομγκεϊμ 1, Μακουντού 9 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιάλο 16 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 6 (3/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουαταρά 3 (1), Χολ 2, Τζέιμς 19 (3/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Κάναν 3 (0/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Βεζένκοφ 4 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1), Πίτερς 12 (4/5 τρίποντα), Μπλακ 7 (3/4 δίποντα, 1/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), ΜακΚίσικ 6 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές)