20.5 C

Ολυμπιακός – Στεάουα 3-1: Ψυχωμένοι Ερυθρόλευκοι «στραγγάλισαν» με 15 μπλοκ τους Ρουμάνους

Παρά το νευρικό ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός έφτασε σε σπουδαία ανατροπή απέναντι στη Στεάουα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους «4» του Challenge Cup - Δαλακούρας και Γκουσταβάο ήταν τα όπλα του Τζουλιάνι για την καθαρή νίκη

Ολυμπιακός με χαρακτήρα, ένταση, σέρβις, άμυνες και μπλοκ: οι Ερυθρόλευκοι του Αλμπέρτο Τζουλιάνι μπήκαν παγωμένα στο Ρέντη, έχασαν το πρώτο σετ αλλά με τις αλλαγές του Ιταλού προπονητή και με σούπερ σέρβις και μπλοκ έφτασαν σε σπουδαία νίκη με 3-1 απέναντι στη Στεάουα στο «Μ. Μερκούρη» του Ρέντη.

Οι Ερυθρόλευκοι θέλουν δύο σετ στη ρεβάνς του Βουκουρεστίου (26/1) για να προκριθούν στα ημιτελικά του Challenge Cup και με αυτή τη νοοτροπία και τη μαχητικότητα μπορούν να φτάσουν ως το τέλος της διαδρομής!

Ο Δαλακούρας και ο Γκουσταβάο ανέβασαν τα ποσοστά σε υποδοχή και μπλοκ από το δεύτερο σετ και σε συνδυασμό με το σταθερό σέρβις και τον τρόπο που ανέβαζε την απόδοσή του στα κρίσιμα σημεία, ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στη Στεάουα κι έγινε το απόλυτο φαβορί για πρόκριση.

Ο Στερν, ο Ιντάλγκο και ο Παγένκ με 20, 19 και 15 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι ενώ ο Ματέι είχε 19 για τη Στεάουα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Κόστιτς και Ματέι βραχυκύκλωσαν την υποδοχή

Ο Ολυμπιακός άργησε να βρει ρυθμό στην επίθεση αλλά τα χαμένα σέρβις των Ρουμάνων του έδωσαν την ευκαιρία να ανεβάσει ρυθμό σταδιακά. Ο άσος του Ιντάλγκο έφερε το 9-7 όμως στη συνέχεια ο Κόστιτς απάντησε με δικά του σέρβις (9-9) δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων (9-10) οι οποίοι με τον Κουβανό ακραίο μπόρεσαν να ισοφαρίσουν ξανά (16-16).

Πάλι όμως ο Σέρβος πασαδόρος της Στεάουα πήγε στο σέρβις και οι Ερυθρόλευκοι βραχυκύκλωσαν δεχόμενοι δύο άσους πάνω σε Τζιάβρα και Κουμεντάκη (16-19) τον οποίο απέσυρε ο Τζουλιάνι για να περάσει στη θέση του τον Δαλακούρα ώστε να βελτιωθεί η ομάδα του στην πρώτη μπάλα. Τα σέρβις του και ο άσος του Παγένκ έφεραν προσωρινά ισορροπία, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με τον Στερν (23-22) αλλά ο Παπαγγελόπουλος έχασε το σέρβις και ο Ματέι πήρε δύο σερί άσους (!) για το 23-25 και το 0-1.

Ανατροπή με Δαλακούρα και Γκουσταβάο στην 6άδα

Η υποδοχή ήταν το μεγάλο ζήτημα για τον Ολυμπιακό που έδωσε πέντε άσους στο πρώτο σετ ενώ έκανε και εννέα λάθη. Η παρουσία του Δαλακούρα βελτίωσε τον συγκεκριμένο τομέα (, οι Ρουμάνοι δεν βρήκαν άσο στο δεύτερο σετ κι ο Ολυμπιακός τελείωνε πολύ πιο εύκολα τις κόντρα μπάλες.

Επιστροφή για τους φιλοξενούμενους δεν υπήρχε αυτή τη φορά αφού ο νεοαποκτηθείς Γκουσταβάο με φαλτσαριστό σέρβις έκανε άνω κάτω την υποδοχή τους. Ιντάλγκο, Στερν και Παγένκ βρήκαν ρυθμό στο σέρβις και οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν με μεγάλη άνεση σε σετ μπολ (24-14) και εξίσου εύκολα στην ισοφάριση με 25-16. Διακριθέντας και ο Τράβιτσα σε αυτό το σετ που έκανε πολύ ώριμες επιλογές.

Οι Ρουμάνοι έκαναν προσπάθεια να αντεπιτεθούν με τα σέρβις του Πέτσα στο τρίτο σετ (0-3) όμως Ιντάλγκο και Τράβιτσα (με τα σέρβις, τις άμυνες και τις πάσες τους) έκαναν το 12-7 κι εκεί όλα άρχισαν να παίρνουν τον δρόμο τους. Οι Σλοβένοι με άσους έφτασαν τη διαφορά στο +8 (21-13) και με το ίδιο σκορ – όπως στο δεύτερο σετ – (25-16) έφτασαν στο 2-1.

Παρά το προβάδισμα των τριών πόντων στο ξεκίνημα του 4ου σετ (6-3), ο Κόστιτς όπως και στο πρώτο μπόρεσε με τα σέρβις του να χτίσει σερί 0-4 (6-7 με μπλοκ στον Στερν) και να ξεκινήσει η εναλλαγή στο προβάδισμα. Οι Ερυθρόλευκοι έφτιαξαν σερί 3-0 σε καλό σημείο (από 16-16 στο 19-16 με επίθεση και μπλοκ στερν και σέρβις του Γκουσταβάο). Ο Στερν ανέλαβε δράση με δύο άσους και ο Ολυμπιακός κλείδωσε τη νίκη!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ 3-1

ΤΑ ΣΕΤ: 23-25, 25-16, 25-16, 25-19

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσους, 35 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλου ενώ οι πόντοι της Στεάουα προήλθαν από 7 άσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζουλιάνι): Παγένκ 15 (8/10 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Στερν 20 (13/30 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 1 (0/2 επ., 1 άσος, 60% υπ. – 60% άριστες), Τράβιτσα 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (13/26 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 47% υπ. – 47% άριστες), Δαλακούρας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 65% άριστες), Παπαγγελόπουλος, Γκουσταβάο 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Κολτσιάκης (λ.)

ΣΤΕΑΟΥΑ (Κότνικ): Πέτσα 9 (5/20 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ.-43% άριστες), Βόλογκα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Ματέι 19 (17/37 επ., 2 μπλοκ), Γουίλσον 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ), Πόκερσνικ 9 (9/21 επ., 51% υπ.-37% άριστες), Κόστιτς 3 (3 άσοι) / Λάκσεβιτς (λ., 24% υπ.-19% άριστες), Σομπάλα 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Ντουμίτρου, Ιφτίμε 1 (1/3 επ., 43% υπ.-29% άριστες), Μποντέα 1 (1/1 επ.).